Pojďme se podívat na pozoruhodné poklady, které nadšenci objevili.

Vzestup detektorářů

Detektorování kovů si získalo obrovskou popularitu mezi amatérskými hledači, zejména v oblastech, jako je Velká Británie, kde systém Portable Antiquities Scheme umožňuje katalogizaci takových nálezů. Iniciativa nejen chrání historii, ale také podporuje zodpovědné hledání pokladů. Pojďme si prohlédnout některé mimořádné poklady objevené amatérskými hledači kovů.

Corteseho bota: Zázrak v poušti

Zdroj: Youtube

V roce 1989 se amatérský hledač pokladů v Mexiku, vybavený základním detektorem kovů, vydal na výpravu do Sonorské pouště. Navzdory malým šancím na nalezení zlata se mu jeho vytrvalost vyplatila. Po stovkách hodin strávených pod spalujícím sluncem jeho detektor kovů signalizoval nález.

Kopání odhalilo masivní zlatý nuget, který měřil 27 centimetrů na výšku, 18 centimetrů na šířku a vážil téměř 12 kilogramů. Nuget, přezdívaný "Cortézova bota" díky svému charakteristickému tvaru, je největším, jaký byl kdy na západní polokouli nalezen. V roce 2008 byl v aukci vydražen za 1 553 500 dolarů.

Vikingský poklad: Nález v Galloway Hoard

Vikingové, známí svými nájezdy po britských ostrovech, po sobě zanechali četné poklady. V roce 2014 objevil Derek McLennan, amatérský hledač pokladů, největší sbírku vikingských artefaktů v historii Spojeného království. Poklad, který byl pravděpodobně zakopán kolem roku 900 n. l., obsahoval více než 100 neocenitelných předmětů.

Byla mezi nimi středoasijská ozdobná nádoba, stříbrný kříž se zlatými plátky a nádoba z horského křišťálu se zlatým filigránem. McLennanův nález na poli, kde již dříve našel středověké mince, podtrhuje přetrvávající půvab vikingských pokladů.

Španělský kalich za milion dolarů

V roce 1622 byla španělská galeona Santa Margarita zničena hurikánem poblíž Key Westu na Floridě a odnesla s sebou hromadu zlata, stříbra a šperků. Téměř o 400 let později, v roce 1980, objevil záchranný tým část vraku včetně pokladu v hodnotě 25 milionů dolarů. Tím však příběh neskončil.

V roce 2008 našel dvacetiletý Mike DeMar nedaleko místa vraku pomocí detektoru kovů něco, co původně považoval za starou plechovku od piva. Ukázalo se, že se jedná o masivní zlatý pohár, jehož hodnota přesahuje 1 milion dolarů, a přidal tak další kapitolu do ságy o Santa Margaritě.

Chybějící figurka královské koruny

V létě 2017 učinil Kevin Duckett, nadšenec do detektorů kovů, překvapivý objev poblíž rybníka v anglickém hrabství Northamptonshire. Vykopal malou zlatou figurku krále držícího žezlo a kříž, vysokou pouhých 2,5 palce. Výzkum přivedl Ducketta k domněnce, že se jedná o část koruny krále Jindřicha VIII., která byla zničena v roce 1649 na příkaz Olivera Cromwella.

Teorii podporuje nápadná podobnost figurky s jednou z replik koruny v paláci Hampton Court. Takto významný historický artefakt by mohl mít hodnotu přes 2,5 milionu dolarů.

Nekonečné pátrání

Vzrušení z objevování zakopaných pokladů nepřestává uchvacovat amatérské hledače kovů po celém světě. Každý nález, od masivních zlatých nugetů po starobylé vikingské poklady a královské relikvie, obohacuje naše poznání historie a podněcuje vášeň pro odhalování minulosti. S rozvojem technologií a přibývajícím počtem nadšenců, kteří se věnují detektoringu kovů, zůstávají možnosti nových objevů neomezené a slibují odhalit ještě více tajemství ukrytých pod našima nohama.

Zdroje: history.com, drotekor.com, livescience.com