Přestože extrémy spojené s počasím obvykle nejsou katastrofické, jako je tomu v jiných částech světa, jsou fascinující a stojí za to je poznat. Pojďme se podívat na některá z nejzajímavějších „nej“ českého počasí.

Nejbouřlivější a největrnější místo: Milešovka

Zdroj: Youtube

Vrchol Milešovky, který se tyčí do výšky 837 metrů nad mořem, je bezpochyby největrnějším místem v České republice. Díky svému výraznému postavení nad okolní krajinou vytváří specifické mikroklima, které je předmětem měření už od roku 1905. Průměrná rychlost větru na Milešovce dosahuje 30,6 km/h, což z ní činí největrnější místo v zemi. Milešovka je rovněž místem, kde se nejčastěji vyskytují bouřky, a to průměrně 31 dní v roce.

Nejchladnější místo: Jezerní slať

V srdci Šumavy, mezi Horskou Kvildou a Kvildou, se nachází Jezerní slať – rašeliniště, které je známo svým chladným klimatem. Průměrná roční teplota zde dosahuje pouze 2 °C, což z Jezerní slatě činí jedno z nejchladnějších míst v republice. Zdejší oblast je nejen chladná, ale i velmi vlhká, takže vytváří ideální podmínky pro růst chladnomilných rostlin, jako je suchopýrek trsnatý či bříza trpasličí. Jezerní slať je částečně přístupná po dřevěném chodníčku, a tak si drsné a zároveň krásné prostředí můžete bezpečně prohlédnout.

Nejteplejší místo: Žitenice

Na opačném konci teplotního spektra stojí vesnička Žitenice v Ústeckém kraji. Leží jen tři kilometry severovýchodně od města Litoměřice a je považována za nejteplejší místo v České republice. Průměrná roční teplota zde dosahuje 9,42 °C, což je výrazně nad republikovým průměrem. Žitenice těží ze své geografické polohy, kdy je od severu chráněna hřbetem Dlouhého vrchu, což ji chrání před chladnými větry a přispívá k teplému klimatu.

Nejsušší místo: Libědice v Mostecké pánvi

V Mostecké pánvi, která leží ve srážkovém stínu Krušných hor, se nachází obec Libědice, nejméně srážkově bohaté místo v České republice. Roční úhrn srážek zde dosahuje průměrně pouhých 410 mm, což je výrazně méně než celorepublikový průměr, který se pohybuje mezi 600 až 800 mm. Tamní suchá oblast je důkazem toho, jak mohou geografické podmínky, jako je blízkost hor, ovlivnit lokální klima.

Nejdeštivější místo: Bílý Potok v Jizerských horách

Na druhé straně spektra srážek se nachází Bílý Potok, malá obec v Jizerských horách, která drží rekord jako nejdeštivější místo v České republice. Průměrný roční úhrn srážek zde dosahuje 1705 mm, což je více než dvojnásobek republikového průměru. Díky své poloze na návětrné straně Jizerských hor je oblast bohatá na srážky, jde tedy o ideální místo pro milovníky deštivého počasí a bujné vegetace.

České extrémy

Extrémy počasí v České republice ukazují, jak rozmanité může být klima na relativně malém území. Ať už jde o největrnější Milešovku, nejchladnější Jezerní slať, nebo nejteplejší Žitenice, každé z těchto míst má své unikátní klima, které formuje nejen místní přírodu, ale i životy lidí, kteří zde žijí. Přírodní extrémy jsou nejen zajímavé, ale i důležité pro pochopení a studium klimatických změn a jejich dopadů na životní prostředí.

Zdroje: cs.wikipedia.org, denik.cz, sumavanet.cz