Odhalování tajemství dávných zlatokopů

Vydejte se na historickou cestu do období středověkého dolování zlata na naučné stezce Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice. Tato 17 kilometrů dlouhá okružní trasa se proplétá malebným podhůřím Šumavy a odhaluje pozůstatky starých zlatých dolů. Trasa začíná na návsi v Petrovicích a pokračuje přes Jiřičnou, Kojšice, Chamutice a Trsice a vede zpět do Petrovic.

Během cesty se můžete podívat na středověké šachty, štoly a propadliště. Pět naučných tabulí podél trasy poskytuje informace o životě zlatokopů ve 14. a 15. století. K nejzajímavějším místům patří Jírova jáma u Dolejšího Těšova a rozsáhlý důlní areál nad Dolejším Těšovem s ukázkou šachet hlubokých až 70 metrů. Stezka vede podél říčky Volšovky, kde se dochovala hrůbata, což jsou vyrýžované kopečky písku. Návštěvníci se mohou těšit také na úchvatné výhledy na Hartmanicko a Petrovicko.

Cesta kolem světa

Za krásami a historii Třeboňska se můžete vydat po 12 km dlouhé naučné stezce Cesta kolem Světa, která poukazuje na krásy rybníka Svět. Trasa, která začíná u hotelu Bohemia-Regent a končí u památníku Šust, nabízí pohled do historie rybníkářství, lázeňství, lidové architektury a přírody regionu.

Stezka je poseta 16 informačními zastávkami, odpočinkovými místy s lavičkami a místy, která jsou určena pro rozdělávání ohně. Jednou z nejzajímavějších zastávek je rašeliniště Vimperky, kde rostou vzácné rostliny, jako kapradiny a mechy bahenní, které poskytuje jedinečný pohled na rozmanitý ekosystém regionu.

Objevování světa včel

Včelí stezka mezi Ostrožskou Novou Vsí a Uherským Ostrohem nabízí poutavé poznávání včelařství. Na této pětikilometrové cestě najdete 12 informačních panelů, které se věnují životu včel medonosných, stavbě úlů, hygieně včelstev a hrozbám, kterým včely v současnosti čelí.

Stezka prochází malebnou krajinou, včetně Novoveských lázní a štěrkových jezer, a je tak dokonalou kombinací vzdělávání a odpočinku. Návštěvníci se mohou seznámit se složitým světem včel a jejich zásadní úlohou v našem ekosystému a zároveň si užít malebnou pěší túru nebo projížďku na kole.

Vystoupejte do nových výšin

Na cestu pralesem a za úžasnými výhledy, které nabízejí Bílé Karpaty, se můžete vydat po Javořinské stezce. Tato 23 km dlouhá trasa, která začíná na vlakovém nádraží ve Velké nad Veličkou, vás provede Horňáckem, krajem známým svou nedotčenou přírodou a bohatým kulturním dědictvím.

Stezka vede národním parkem Javořina s nedotčeným bukovým lesem, který se přirozeně vyvíjel téměř 200 let. Po cestě se na 14 panelech dozvíte informace o místní flóře, fauně a kulturní historii. Trasa je určena výhradně pro pěší, což zajišťuje klidný a pohlcující zážitek v přírodě.

Mystické Kladské rašeliniště

Zdroj: Youtube

Procházku po jedné z nejstarších a největších přírodních rezervací v Karlovarském kraji nabízí Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny. Tato 2,3 km dlouhá stezka se nachází v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a nabízí vyvýšený dřevěný chodník, který návštěvníkům umožňuje prozkoumat rašeliniště, aniž by si namočili nohy.

Kladská rašeliniště, která vznikla před desítkami tisíc let, jsou domovem jedinečné flóry a fauny, včetně blatkových boru a vzácných druhů ptáků, jako je kulíšek nejmenší nebo čáp černý. Stezka je bezbariérová, takže je vhodná pro všechny milovníky přírody.

Naučné stezky nabízejí dokonalou kombinaci historie, přírody a odpočinku. Ať už vás zajímá středověká těžba zlata, spletitý svět včel nebo zkoumání starých rašelinišť. Tak si zašněrujte turistické boty, vezměte dalekohled a vydejte se za dobrodružstvím a objevujte přírodní krásy a bohatou historii České republiky.

Zdroje: kudyznudy.cz, cestovinky.cz, naucne-stezky.cz