Naučná stezka "Opevněné Turnovsko" vypovídá o stoickém úsilí národa, který byl v bouřlivých letech před druhou světovou válkou odhodlán uchránit svou suverenitu před hrozícím nebezpečím ze strany hitlerovského Německa.

Dělostřelecká pevnost Stachelberg

Zdroj: Youtube

Dobrodružství začíná v impozantní dělostřelecké tvrzi Stachelberg, která se nachází jižně od Žacléře. Pevnost je nejen dokladem československé vojenské inženýrské zdatnosti, ale je také největším moderním dobovým opevněním na území bývalého Československa. Stachelberg je obzvláště fascinující díky svému pozoruhodně zachovalému stavu, který návštěvníkům nabízí téměř nedotčený pohled do minulosti prostřednictvím rozsáhlé podzemní sítě a minimálnímu poškození objektů.

Stezka v čase

Naučná stezka nabízí poutavé vyprávění o odolnosti a vine se řadou objektů těžkého a lehkého opevnění, které kdysi tvořily jednu z nejmohutnějších obranných linií v Československu. Každé zastavení na stezce, označené pěchotními sruby, odhaluje příběh, díl složité skládačky, kterou byla obranná strategie Československa před druhou světovou válkou. Díky informačním tabulím u každého srubu stezka návštěvníky nejen vzdělává, ale také je vtáhne do historických souvislostí jednotlivých míst.

Vyhlídková expedice

Pro ty, kteří jsou v časové tísni nebo hledají kratší cestu, je určena severní trasa, která se táhne 2,1 kilometru a vede dobrodruhy ze Stachelbergu k pěchotnímu srubu T-S 82 zasazenému ve svahu Rýchor. Tato cesta nabízí nejen historické poznávání, ale také úchvatné výhledy na okolní krajinu. Trasa se oklikou vrací zpět na Stachelberg, kde se návštěvníci mohou ponořit do podzemí pevnosti, prohlédnout si vojensko-historické expozice a občerstvit se, než vystoupají na rozhlednu Eliška, odkud se naskýtá ještě úchvatnější panoramatický výhled.

Ponořte se do historie

Jižní trasa, která měří 7,5 km, je rozsáhlejší túrou ze Stachelbergu k pěchotnímu srubu T-S 63 v obci Libeč. Tato stezka provede návštěvníky devíti objekty těžkého opevnění a kolem mnoha menších pevnůstek a odhalí složitost československé obranné linie. Trasa se vine zalesněným terénem a malebným údolím říčky Ličné a nabízí dostatek příležitostí k obdivování krás zdejšího kraje.

Nejlepší na konec

Okruh zahrnuje nejzajímavější části jižní trasy v délce 6,8 km. Trasa, která začíná a končí v obci Libeč, vede průzkumníky podél mohutné linie opevnění a ukazuje strategickou hloubku obranného úsilí Československa. Trasa slouží nejen jako pohodlná varianta pro ty, kteří se chtějí vrátit do výchozího bodu, ale také podtrhuje spojení přírodních krás a historického významu, které charakterizuje stezku "Opevněné Turnovsko".

Klenot v srdci Čech

Ať už jste milovníky vojenské historie, přírody, nebo jste prostě jen zvědaví na minulost, stezka vám nabídne jedinečný pohled na odolnost a vynalézavost národa odhodlaného chránit svou budoucnost. Když procházíte od bunkru k bunkru, zákopy, které odolaly zkoušce času, nejste jen svědky historie – vstupujete do ní.

Zdroje: ictrutnov.cz, navylet.cz, kudyznudy.cz