František Mrázek, kterého místní označovali jako "náš Fanda", nebyl obyčejný člověk. Jeho konexe sahaly do nejvyšších pater politiky a umění, mezi své přátele počítal významné politiky i kulturní ikony, jako byl slavný zpěvák Karel Gott. Mrázek byl známý svou filantropií stejně jako údajnými vazbami na podsvětí, založil charitativní organizaci na podporu rodin padlých policistů. Za veřejnou fasádou mecenáše se však skrýval stín muže, kterého mnozí považovali za kmotra české mafie.

Zdroj: Youtube

Život v ohrožení

Mrázek musel být neustálé ostražitý, v roce 2002 sice přežil pokus o vraždu, ovšem ve svých 57 letech roce 2006 padl pod kulkou odstřelovače. Teorií o jeho vraždě je mnoho, spekuluje se o spojitosti s politickým vydíráním, bojem mezi společnostmi a záhadným archivem dokumentů, které údajně ukazovaly na jeho rozsáhlý vliv.

Mrázkova smrt zanechala mnoho nezodpovězených otázek, ale pravda zůstává stejně nepolapitelná jako kdysi on sám.

Památník zašlé éry

Mrázkova vila, rozlehlé panství v Českém Brodě, byla symbolem jeho moci a odkazu. Třípatrový dům, zahrnující téměř tisíc metrů čtverečních obytné plochy a rozkládající se na rozsáhlém pozemku o rozloze 15 000 metrů čtverečních, disponoval vybavením odpovídajícím postavení svého majitele – posilovnou, bary, venkovním bazénem, tenisovým kurtem a dalšími zařízeními.

Přestože se její odhadovaná hodnota pohybovala mezi 70 a 100 miliony korun, vila a její rozsáhlé pozemky byly nakonec prodány za necelých 45 milionů korun.

Nevyhnutelný úpadek

Dnes stojí vila, která kdysi patřila jedné z nejzáhadnějších postav České republiky, opuštěná a zarostlá květenou. Velkolepé sídlo, v němž žil Mrázek a jeho rodina, nyní čeká osud, který je na hony vzdálený jeho slavné minulosti.

Současní majitelé plánují demolici a vilu má nahradit nová zástavba, která je ozvěnou neúprosného pochodu pokroku a nevyhnutelného vymazání minulosti.

Zamyšlení nad dědictvím

Ve stínu Mrázkova bývalého sídla se nelze nezamyslet nad paradoxy jeho života – směsicí dobročinnosti a údajné zločinnosti, veřejného uznání a soukromého nepřátelství. V době, kdy se buldozery chystají vymazat poslední zbytky jeho panství, se odkaz muže, který byl kdysi nazýván kmotrem českého podsvětí, paradoxně ještě více zapíše do kolektivní paměti.

Zdroje: denik.cz, extra.cz,zivotvcesku.cz