Jezero, které se veřejnosti otevřelo v září 2020, není jen vodní plochou, ale symbolem obnovy a rekreace.

Od uhelných dolů k ochraně přírody

Zdroj: Youtube

Území, které dnes zabírá jezero Most, má bohaté průmyslové dědictví, původně se při svém založení v roce 1900 jmenovalo Důl Richard a později v roce 1945 bylo přejmenováno na Důl Ležáky. Po ukončení těžby uhlí v roce 1999 se opuštěný lom znovu zrodil jako rozsáhlé jezero. Proces zatopení, při němž se využívala voda z řeky Ohře přiváděná Nechranickou přehradou, proměnil 320hektarovou důlní jizvu v druhé největší jezero v České republice, jehož hloubka dosahuje až 75 metrů.

Plán obnovy životního prostředí

Proměna jezera Most je důkazem promyšleného řízení životního prostředí. Záměrné vyloučení kaprů z jezera zachovává jeho dnové sedimenty a celkovou čistotu vody, která splňuje přísné normy požadované pro přírodní koupaliště. Ekologie jezera je pečlivě řízena a směs síhů, candátů, štik, sumců a okounů zvyšuje jeho biologickou rozmanitost, aniž by byla ohrožena jeho čistota.

Rekreace se snoubí s ochranou přírody

Jezero Most není jen rekreační oblastí, je to živý ekosystém. Vytvoření nemotorizovaných zón pro vodní sporty, klidových zón pro volně žijící živočichy a rekreačních prostor zajišťuje vyvážené využívání jezera. Okolí jezera zahrnuje 9kilometrový vycházkový okruh, 2,5kilometrovou naučnou stezku a vyhrazenou cyklostezku, což z něj činí magnet pro milovníky přírody.

Centrum rozmanitých aktivit

Břehy jezera Most jsou navrženy tak, aby vyhovovaly všem návštěvníkům. Díky terasovitým oblázkovým plážím, snadno přístupným molům a rozsáhlému zázemí včetně dětských hřišť a sportovišť je jezero vybaveno pro rodinné výlety i milovníky sportu. Milovníky potápění láká průzračná voda jezera, která se pyšní viditelností až 8 metrů a nabízí pohled na jeho pestrý vodní život.

Příležitost olympijských her

V roce 2024 se mostecké jezero stane centrem dění, protože bude hostit Olympijský festival, který bude oslavou letních olympijských her v Paříži. Událost má ukázat možnosti jezera jako předního místa pro pořádání akcí v České republice a podtrhnout jeho význam nejen jako rekreační oblasti, ale také jako kulturního a sportovního místa.

Útočiště pro divokou zvěř

Ekologický dopad jezera Most přesahuje rámec lidské rekreace. Jezero je důležitým zimovištěm různých druhů ptáků, slouží jako chráněné útočiště, zvyšuje biologickou rozmanitost a nabízí pozorovatelům ptáků jedinečné místo pro pozorování stěhovavých i místních ptáků v jejich přirozeném prostředí.

Zdroje: kudyznudy.cz, imostecko.cz, ceskenoviny.cz