Označení "Moravská Amazonie" čerpá inspiraci z rozsáhlého povodí Amazonky, které se rozkládá na území Jižní Ameriky. Ikonická divočina, která se rozkládá na ploše více než 7 milionů kilometrů čtverečních v několika zemích, je známá svými hustými lesy a rozmanitými ekosystémy.

Zdroj: Youtube

Zrcadlově v evropském kontextu nabízí Moravská Amazonie podobné útočiště pro celou řadu rostlin a živočichů, i když v mnohem komornějším měřítku, zahrnujícím asi 30 kilometrů čtverečních na soutoku řek Dyje a Moravy.

Biologická rozmanitost

Jedinečná geografie regionu zahrnuje bohatou mozaiku biotopů – prastaré dubové lesy, rozlehlé louky, velké řeky, mokřady a vyprahlé stepi na vrcholcích prastarých písečných dun. Rozmanitý terén vytváří ideální prostředí pro život nejrůznějších druhů, z nichž mnohé jsou chráněny evropskými zákony na ochranu přírody.

Útočiště vzácných druhů

Moravská Amazonie je útočištěm mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Mezi pozoruhodné obyvatele oblasti patří tesařík obrovský, ohrožený druh brouka, dorůstající do velikosti 56 milimetrů, který nachází útočiště ve zdejších starých stromech. Čáp bílý je pták, který je sice známý po celé Evropě, ovšem zde projevuje unikátní chování tím, že hnízdí na stromech – což je v jiných částech kontinentu vzácný jev.

Jedním z nejzajímavějších druhů žijících v jedinečném břeclavském ekosystému je skokan ostronosý, kterému se díky jeho výraznému zbarvení říká "modrá žába". Kriticky ohrožený obojživelník je symbolem bohaté biologické rozmanitosti regionu a naléhavé potřeby úsilí o její ochranu.

Kromě těchto živočichů je Moravská Amazonie domovem několika ohrožených rostlin, včetně letní vazby, ladoňky dvoulisté a mléčivce bahenního. Druhy, z nichž některé dorůstají úctyhodné výšky až tří metrů, přispívají k botanické rozmanitosti a ekologickému významu oblasti.

Snahy o ochranu

Bohatá biologická rozmanitost a nedotčené podmínky Moravské Amazonie podnítily volání po zvýšené ochraně. Zastánci, od odborníků na životní prostředí až po místní nadšence, usilují o zřízení chráněné krajinné oblasti (CHKO). Takové vyhlášení by region ochránilo před potenciálními ekologickými hrozbami, včetně škodlivých stavebních projektů. Hovoří se dokonce o možném povýšení t lokality na národní park, což by jedinečnému evropskému divu poskytlo další úroveň ochrany a uznání.

Zdroje: denik.cz, seznamzpravy.cz, kudyznudy.cz