Jedinečná stavba, která se nachází přibližně 25 km jihozápadně od polského města Ostrów Wielkopolski, byla postavena v roce 1852 pro olešnického vévodu Viléma Brunšvického. Palác s charakteristickou architekturou ve švýcarském stylu stojí na bahenních železných základech a je proslulý svou neobyčejnou fasádou, která je pokryta kůrou korkového dubu.
Jedinečný architektonický prvek
Korkový palác se svou fasádou odlišuje od ostatních evropských staveb. Kůra z korkového dubu, která palác zdobí, byla speciálně dovezena z Portugalska, a je tak jednou ze dvou budov v Evropě, které se mohou pochlubit takto unikátním exteriérem. Neobvyklý materiál plynule začleňuje palác do okolního anglického parku, umocňuje přírodní krásu krajiny a vytváří fascinující atmosféru.
Historický význam
Původně byly palácové komplexy součástí města Międzybórz. V roce 1886 se staly centrem panství "Moje Wola", které vlastnil baron Daniel von Diergardt. Po jeho smrti je v roce 1891 převzala vdova Agnes von Diergardt. Historická cesta paláce pokračovala i v bouřlivých dobách.
Po druhé světové válce byl stejně jako mnoho jiných historických památek znárodněn. V jeho dřevěných zdech sídlila první polská technická škola pro ženy, která se zaměřovala na přípravu lesníků, až do roku 1975, kdy byla tato instituce přemístěna do Starého Sącze.
Úpadek a snahy o zachování
V průběhu let se technický stav Korkového paláce zhoršil, což vyvolává obavy o jeho budoucnost. Navzdory svému jedinečnému postavení se palác potýkal s problémy při ochraně.
V roce 1992 přešel z vlastnictví státu do majetku obce a následně byl prodán soukromému majiteli. Úsilí o zachování paláce je rozhodující vzhledem k jeho zařazení do seznamu nemovitých památek Velkopolského vojvodství.
Evropská rarita
Korkový palác v Moja Wola je často zmiňován jako jedna z pouhých dvou takových staveb v Evropě. Existují sice zmínky o malých pavilonech s podobnými korkovými fasádami, například v římském Barbarini nebo na Pavím ostrově v Berlíně, ale polský palác zůstává svým měřítkem a použitím korkové dubové kůry výjimečnou památkou. Tato jedinečnost podtrhuje kulturní a historický význam zachování paláce pro budoucí generace.
Zdroje: kurierostrowski.pl, pleszew.naszemiasto.pl, onet.pl