Skryté poklady Ostaše

Kousek od Police nad Metují, na Broumovsku, se tyčí Ostaš – stůl uprostřed broumovské světnice, jak poeticky říká Petr Kepl, botanik ze Správy Chráněného krajinného oblasti Broumovsko. Místo, kde historie vzdušně tančí mezi skalami, je domovem Dolního a Horního labyrintu, skalních měst, která vyprávějí příběhy dávných časů.

Zdroj: Youtube

Odkaz dávných legend

U vstupu do skalních měst vítala kdysi návštěvníky Husitská lípa, pod kterou prý usedl husitský vojevůdce Jan Žižka. Ačkoli věk lípy svědčí o něčem jiném, pověsti a historické odkazy dotvářely atmosféru místa. V roce 2013 ale lípu skolil poryv větru. Padlý strom i pařez však zůstal na místě ponechán.

Ostaš je také domovem kaple svatého Kříže, postavené na místě dávného kostela, a Sluje českých bratří, tajemné chodby, která měla sloužit jako úkryt pronásledvaným evangelíkům, kteří zde konali tajné bohoslužby.

Tragédie a hrdinství

Ostaš je svědkem nejen poklidných chvil pod lípou, ale i temných momentů historie. Příběh z roku 1421, kdy Slezané vyplenili město a obyvatelé se ukryli ve skalách, končí tragédií. Zrádce, který vyzradil jejich úkryt, byl po popravě proměněn v kamennou postavu, která připomínala zradu a ztracené životy. Slezané totiž vyvraždili takřka všechny ukryté obyvatele. Na místě kde nakonec zrádce přeživší popravili, byl postaven kříž a později i kaple sv. Kříže.

Stolová hora plná života

Ačkoli Ostaš nemůže soutěžit s exotickými stolovými horami Venezuely v rostlinném a živočišném bohatství, svou krásou a historickými příběhy rozhodně stojí za návštěvu. Přírodní rezervace Ostaš, označená červeným kruhem a půlkruhem na stromech, vás zve k objevování bizarně rozeklaných pískovcových skal a k poslechu příběhů, které skály ukrývají.

Výzva pro horolezce

Pro milovníky lezení Ostaš nabízí ideální terén. Ať už dáváte přednost boulderingu, nebo klasickému lezení, skalní město vás vyzve svými formacemi a umožní vám testovat své schopnosti v jedinečném prostředí. Videozáznamy mohou být inspirací pro váš příští výlet, ale nic nenahradí osobní zážitek z lezení mezi tajemnými skalními věžemi.

Přírodní rezervace s otevřenou náručí

Ostaš, oficiálně chráněná jako přírodní rezervace, je vzácným příkladem harmonie mezi ochranou přírody a přístupností pro veřejnost. Turistické trasy vedoucí skrze úchvatné skalní město jsou dobře značené, což zajišťuje, že jeho krása je dostupná všem, aniž by bylo ohroženo přírodní bohatství.

Snaha o vyváženost mezi ochranou a přístupností podtrhuje význam Ostaše nejen jako přírodního, ale i kulturního dědictví. Příběhy a pověsti, které se k místu váží, a nezapomenutelné výhledy, které nabízí, jsou tak chráněny pro budoucí generace.

Skalní útvary vyprávějící příběhy

Každá věž, každý útvar na Ostaši másvé kouzo, často zahalené v legendách a pověstech. Mohyla smrti, s výraznými rysy připomínajícími lebku, je připomínkou temných událostí z historie, ale zároveň slouží jako svědectví o síle přírodních sil, které tyto formace vytvořily.

Skála Zrádce, zkamenělý příběh zrady a pomsty, dodává krajině osobitý charakter. Skalní útvary nejenže oživují historii regionu, ale také poskytují nekonečné možnosti pro objevování a lezení, což láká dobrodruhy z blízka i daleka. Příběhy vytesané do kamene na Ostaši tak zůstávají stále živé.

Křižovatka času

Na Ostaši se setkávají časové linie, kde se minulost prolíná s přítomností v jedinečném přírodním divadle. Místo je živoucí knihou historie, kde každá skála, každý kout má svůj příběh.

Význam Ostaše však přesahuje jen historické a přírodní aspekty; je to místo setkání komunit, horolezců, turistů a vědců, kteří společně sdílejí obdiv k jeho kráse a záhadám. Ostaš tak stojí jako symbol odolnosti a neustálé obnovy, připomínka, že i v našem rychle se měnícím světě mohou některá místa zůstat nedotčena, zachovávajíc si svůj půvab a význam pro všechny, kdo po nich kráčejí.

Zdroje: cs.wikipedia.org, radiozurnal.rozhlas.cz, kudyznudy.cz