Postava Bohumila Stejskala v podání Bolka Polívky se zapsala do povědomí české veřejnosti zejména díky ikonickým hláškám, které fanoušci dodnes citují. Hlavní místa natáčení filmu byla v obci Olšany v okrese Vyškov a ve městě Brně.

Zdroj: Youtube

Změny v průběhu času

V průběhu let fyzické stopy prostředí, kde se film odehrával, z velké části zmizely. Významné orientační body, jako například dům, kde žil Bohuš Stejskal se svojí tetou (kterou si zahrála Anna Pantůčková), a strom, kde se oběsila Bohušova milovaná koza, už nenajdete.

Bazén, který byl vybudován pro potřeby filmu, obec po natáčení odkoupila za 50 000 Kč, ale i ten byl později po změně majitele pozemku odstraněn.

Hostinec “U pštrosa“

Místní hospoda, které se po natáčení začalo říkat U pštrosa, byla také ústředním dějištěm mnoha nezapomenutelných scén. Vzájemné špičkování mezi Bohušem a Vlastičkou, kterou hrála Dagmar Havlová (tehdy Veškrnová), výrazně přispělo ke komediální přitažlivosti filmu.

I přes svou slávu hospoda již neexistuje; díky chátrajícímu stavu této ikonické budovy se zdejší obec v roce 2016 rozhodla ji odkoupit a zbourat, aby uvolnila místo pro kulturní dům.

Kulturní význam

Hostinec a další místa natáčení po léta přitahovaly turisty, zejména ze Slovenska, kteří si přijížděli prohlédnout a vyfotografovat kulisy svých oblíbených scén. Film nezanechal stopu pouze v krajině, ale obohatil také filmové fanoušky o fráze, které se dodnes používají. Místní obyvatelé potvrzují, že film autenticky zachytil podstatu života v Olšanech v této době a odráží jejich společenské a kulturní prostředí.

Zatímco fyzické prostředí filmu "Dědictví aneb Kurvahošigutntag!" možná zmizelo v propadlišti dějin, kulturní otisk filmu přetrvává, a zůstává oblíbeným dílem české kinematografie.

Zdroje: seznamzpravy.cz, zpravyzmoravy.cz, blesk.cz