Český les: Cesta zaniklými vesnicemi

Zdroj: Youtube

Český les, známý svými tajemnými a zaniklými vesnicemi, nabízí jedinečný pohled do minulosti prostřednictvím roztroušených pozůstatků starých sídel. Mezi klíčové památky patří zachovalý hřbitov na Pleši, kostel svaté Anny tyčící se nad zaniklou obcí Pořejov a jiná sugestivní místa jako Zlatý potok, Dianin zámeček a zřícenina zámku Zahájí.

Zaujme také Arnoštovo lešení, zasazené hluboko v lese, které poskytuje vzácné setkání s historií na samotě. Po pádu železné opony se oblast zpřístupnila a odhalila síť stezek protínajících krajinu, díky čemuž se stala rájem pro cyklisty i badatele. Tyto stezky nabízejí nejen cestu po svěžích loukách a hustých lesích, ale také zajišťují klidný zážitek, při kterém lze snadno najít samotu a zároveň se ponořit do skrytých lesních pokladů.

Naučná stezka Umíř: Ozvěny minulosti

Naučná stezka Umíř, která se nachází v přírodním parku Manětínská hornatina v Karlovarském kraji, nabízí poutavé poznávání zaniklé osady obklopené hustě zalesněnou krajinou. Stezka, kterou v roce 2013 zřídil Český svaz ochránců přírody Berkut prostřednictvím programu NET4GAS Blíž přírodě, má za cíl seznámit návštěvníky s historií osady a přírodním prostředím. Je dlouhá asi kilometr, obsahuje osm informačních panelů, které vyprávějí o historii Umíře, osady, z níž bylo po roce 1945 vysídleno německé obyvatelstvo, což vedlo k jejímu zániku a opuštění.

Dnes se zde zachovalo několik pozůstatků minulosti, jako je kaple, několik sklepů a unikátně provedené kamenné studny s dřevěnými pumpami. Stezka také upozorňuje na ochranářské úsilí o zachování místních travnatých ploch a starých ovocných stromů a poskytuje bohatý vzdělávací zážitek doplněný možností přenocovat v bivaku, což umocňuje dobrodružný a romantický půvab místa.

Hrad Rychleby: Pevnost na Vysočině

Zbytky hradu Rychleby, který se nachází v klidném prostředí Rychlebských hor, nabízejí pohled do středověké historie. Hrad se nachází přibližně 3 km jihozápadně od hradu Jánský Vrch, nad soutokem malé vodoteče a Račího potoka, a je přístupný po vyznačených turistických stezkách. Jeho minulost, původně postavená ve 13. století a později pozdně goticky přestavěná, je opředena tajemstvím a vypráví o ochraně obchodních cest a střetech s potulnými rytíři.

Název hradu, který byl původně pokřtěn jako Reichenstein, je spíše poctou malebnému okolí než konkrétním historickým postavám a je inspirován nedalekým městem Reichenstein, které je dnes v Polsku známé jako Zloty Stok. Navzdory své pohnuté historii, včetně zničení vratislavským biskupem Janem Thurzem na přelomu 15. a 16. století, je hrad dodnes kulturní památkou. Dnes jeho romantické zříceniny lákají návštěvníky k prozkoumání uprostřed svěží okolní krajiny a lákají na zdejší podmanivé místo jak milovníky historie, tak přírody.

Každá z těchto destinací představuje jedinečnou příležitost poznat krásu a klid přírody, která se prolíná s pohnutými pozůstatky historie. Ať už se vydáte na kole po zapomenutých stezkách, prozkoumáte zříceniny hradů, nebo stanujete na starobylých loukách, dobrodruzi i hledači samoty zde najdou svět jen pro sebe.

Zdroje: kudyznudy.cz, refresher.cz, jeseniky.net