Donutil vystudoval herectví na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU). Jeho kariéra začala ranými rolemi v avantgardním brněnském Divadle Husa na provázku. Právě tady se poprvé prosadil ztělesněním Nikoly Šuhaje v kultovní "Baladě pro banditu". Zásadní obrat v jeho kariéře nastal v roce 1990, kdy nastoupil do prestižního Národního divadla, čímž začalo téměř pětadvacet let nezapomenutelných představení.

Zdroj: Youtube

Donutilovy role, od stoických důstojníků v "Černých baronech" a "Tankovém praporu" až po složité postavy, jako je právník v "Dědictví aneb Kurvahošigutntág" a kněz v "Želary", ukazují jeho výjimečný rozsah. Jeho hvězdný výkon ve filmu "Pasti, pasti, pastičky" mu nejen vynesl Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, ale také upevnil jeho pozici stálice českého hereckého umění.

Mimo jeviště zůstává Donutilův osobní život, který sdílí s manželkou Zuzanou a jejich dvěma syny, povětšinou skryt.

Nakouknutí do soukromého světa

Za oceněními a uznáním se skrývá muž, který si váží prostoty a klidu. Donutil našel svůj ráj na zemi uprostřed Vysočiny a vytvořil si útočiště v Bobrové u Nového Města na Moravě. "Tajná" luxusní chalupa, s láskou zrekonstruovaná z obydlí jeho prarodičů, mu nabízí azyl daleko od očí veřejnosti.

Chalupa stojí na více než tisícimetrovém pozemku a je místem, kde si Donutil vychutnává samotu i krásy přírody, věnuje se aktivitám, jako je rybaření, golf a štípání dřeva. Načerpává zde novou energii.

Pohled přímo z vesnice

Obyvatelé Bobrové o herci mluví se směsicí úcty a obdivu. Navzdory jeho mnoha vážným rolím popisují sousedé Donutila jako veselou a vlasteneckou duši, která si váží soukromí a posvátnosti rodinného života. Jeho letní útočiště, často plné návštěvníků a rodinných příslušníků, svědčí o jeho lásce k tomuto kraji a touze žít mimo záři reflektorů.

Záměrná volba soukromí

Rozhodnutí Miroslava Donutila chránit svůj osobní život před zraky veřejnosti se nezrodilo z uzavřenosti, ale z hlubokého pochopení hranic mezi veřejnou osobou a soukromou existencí. V době, kdy se slavné osobnosti často ocitají pod neúprosným drobnohledem médií a veřejnosti, má pro Miroslava Donutila jeho chalupa ještě větší význam.

Zdroje: celebrity.instory.cz, blesk.cz, zivotopis.osobnosti.cz