Mionší je známá svými jedlobukovými porosty karpatského typu, které představují zbytky pralesů, jež kdysi pokrývaly celé Beskydy. Původní majitel arcivévoda Bedřich, známý také jako markýz Gero, zde těžil dřevo minimálně a využíval oblast především k lovu zvěře, což přispělo k zachování pralesního charakteru území. Díky tomu se zde dochovaly mohutné staré jedle a další vzácné dřeviny.

Rozmanitá flóra a fauna

Zdroj: Youtube

Kromě lesních porostů zahrnuje rezervace i nezalesněné travnaté plochy, prameniska a skalky, což přispívá k biologické rozmanitosti oblasti. Mionší je také bohatá na různé druhy hub, což ocení nejen houbaři, ale i milovníci přírody. Mezi vzácnou flóru a faunu patří i několik chráněných druhů, které zde nacházejí útočiště.

Výlet do divočiny

V roce 2005 byla otevřena Naučná stezka Mionší, která návštěvníkům umožňuje nahlédnout do okraje pralesa. Celkem 7 kilometrů dlouhá stezka s převýšením 330 metrů začíná v Dolní Lomné, asi 200 metrů od autobusové zastávky Matyščina louka. Na trase je deset zastavení s informačními tabulemi, které poskytují zajímavé informace o místní přírodě a historii.

Stezka je určena pouze pro pěší turisty, cyklisté mají do rezervace vstup zakázán. Přestože je vstup do pralesa zdarma, pohyb mimo vyznačenou trasu není povolen, aby byla zajištěna ochrana citlivého ekosystému.

Ideální rodinný výlet

Návštěva Mionší je skvělou volbou pro rodinný výlet. Nenáročná trasa a krásná příroda potěší jak dospělé, tak děti. Doporučujeme vzít s sebou fotoaparát a zachytit nádherné scenérie pralesa i rodinné okamžiky. Cesta je zvládnutelná i pro menší děti, takže si výlet může užít celá rodina.

Skvělé zázemí pro turisty

Po absolvování stezky se vrátíte zpět do Dolní Lomné, kde najdete široké možnosti občerstvení a ubytování. Obec ležící v nadmořské výšce 510 metrů je vyhlášeným rekreačním střediskem. Nabízí mnoho penzionů a horských chat, veřejné koupaliště v létě a celoročně dostupné fitcentrum. Malebná říčka Lomná dodává obci jedinečný ráz.

Dolní Lomná je také ideálním výchozím bodem pro další turistické a cykloturistické trasy v Těšínských Beskydech. Krajina nabízí nádherné výhledy a stále není přelidněná, což zajišťuje klidný a nerušený pobyt v přírodě.

Zdroje: rodinacestuje.cz, cestovinky.cz,