Jakeš se narodil 12. srpna 1922 v Českých Chalupách a jeho cesta od prominentní politické osobnosti až po poslední léta strávená ve skromném bytě v sobě zahrnuje příběh o dědictví, ztrátách a neustále se měnících proudech dějin.

Jméno, které prošlo zkouškou času

Zajímavé je, že muž, kterého svět zná jako Miloše, byl ve svém občanském průkazu oficiálně zapsán jako Milouš Jakeš. Tato nesrovnalost byla více než jen úřední chybou; šlo o volbu, která odrážela Jakešovu preferenci jména, které mu původně chtěli dát jeho rodiče.

Milovaná vila

Zdroj: Youtube

V březnu 1972 učinili Miloš Jakeš a jeho žena Květena rozhodnutí, které mělo znamenat počátek dlouholetého pouta k jednomu pozemku. Za skromnou částku necelých 105 tisíc korun zakoupili vilu, která se měla stát mnohem víc než jen domovem. V průběhu let se stala svědkem vzestupů a pádů osudů, a to jak politických, tak finančních.

V roce 2010 přešla vila do rukou Jakešových synů Lubomíra a Miloše, kteří ji obratem, jenž odrážel kolísavé osudy českého realitního trhu, prodali za 45 milionů korun. Ohromující 428násobný nárůst hodnoty během 43 let zdůraznil nejen finanční zhodnocení nemovitosti, ale znamenal také konec jedné éry rodiny Jakešů. Patriarcha, kdysi postava s obrovskou politickou mocí, se přestěhoval do bytu v Dejvicích.

Cesta domu časem

Příběh vily prodejem neskončil. Po roce a půl byla vila znovu prodána, a to za 89 milionů korun. Nový majitel, uhlobaron Petr Paukner, nejprve vyjádřil nad svou investicí lítost a jako důvod uvedl zchátralý stav nemovitosti.

Počáteční zklamání však ustoupilo vizi obnovy. Paukner se pustil do rozsáhlé rekonstrukce, jejímž cílem bylo přizpůsobit vilu moderním standardům a zároveň zachovat její historickou podstatu. Snaha zahrnovala významné změny, jako například zazdění oken a odstranění stromů, což signalizovalo novou kapitolu v historii vily.

Díky obrovskému hladu po nemovitostech v této oblasti Pauknerovo rozhodnutí stáhnout vilu z prodeje naznačovalo hlubší pochopení jejího potenciálu. Podle realitních makléřů by se po rekonstrukci mohla cena vily pohybovat mezi 140 až 180 miliony korun.

Filmová kulisa

K příběhu vily se přidává další kulturní rovina – posloužila jako kulisa pro epizodu seriálu České televize "Svět pod hlavou". Představovala sídlo komunistického papaláše Šejby.

Miloš Jakeš prožil život plný vzestupů i pádů, podobně jako jeho milovaná vila. Když ji poslední majitel koupil, byla prý v zuboženém stavu. Teď se ale možná dočká velké modernizace, což jen podtrhuje složitý vztah mezi historií, dědictvím a hodnotou nemovitostí.

Zdroje: blesk.cz, extra.cz, ahaonline.cz