Kromě své výšky je Milešovka ztělesněním světa, kde se síly přírody sbíhají v podívané plné větru, bouří a jedinečných výhledů.

Bašta větru

Zdroj: Youtube

Milešovka se proslavila nejen svou nadmořskou výškou, ale i titulem největrnějšího místa v České republice. Jde o místo, kde jsou klidné dny vzácným luxusem, průměrně tu zažijete pouhých osm klidných dnů bez větru ročně. Vrchol je synonymem bouřlivého počasí a díky rekordním výskytům bouřek si vysloužil přezdívku "Hromová hora". Meteorologové na vrcholu zaznamenávají bouřlivé počasí průměrně 30 dní v roce. Bouřek tu může být ale i podstatně více. Například statistiky z roku 2015 mluví dokonce o 55 bouřkových dnech.

Nesrovnatelné panorama

Vrchol Milešovky není jen meteorologickým bodem, ale také vyhlídkovým místem, které nabízí jedno z nejúchvatnějších panoramat v zemi. Hora se tyčí 350 metrů nad okolím a poskytuje 360stupňový výhled, který uchvátí srdce všech, kdo vystoupají na její svahy.

Vrchol zdobí rozhledna a meteorologická stanice, která slouží jako stálá základna Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Od roku 1953 je Milešovka chráněna jako národní přírodní rezervace, což je uznáním jejího jedinečného ekologického a vědeckého významu.

Útočiště uprostřed mraků

Milešovka představuje nejen ráj pro vědce a přírodovědce, ale rovněž slouží jako světelný maják pro dobrodruhy toužící zdolat její vrcholky. Pro návštěvníky se stává výzvou v podobě náročného výstupu, který však jako odměnu nabízí nejenom dechberoucí panoramata, ale i bezpečný přístřešek v případě potřeby – nouzovnu.

Veberova nouzovna poskytuje útočiště pro ty, kteří se ocitnou v nepříznivém počasí nebo jsou překvapeni tmou. Tento skromný azyl pro deset osob umožňuje přenocování, a nabízí tak možnost bezpečného odpočinku před dalším pokračováním v túře.

Projekt nouzovny realizovala v prosinci 2020 Destinační agentura České středohoří, která zde provozuje i chatu Milešovka. Svůj název získala podle Antonína Vebera, který byl v první polovině 19. století hostinským v Milešově a jako první zajistil návštěvníkům základní podmínky k delšímu pobytu na vrcholu Milešovky.

Zdroje: kudyznudy.cz, litomericky.denik.cz, stredohori.cz