Masarykův včelín byl inspirován slovenským včelínem v Bystričce, který Masaryk často navštěvoval. Včelín, který postavili slovenští tesaři tradičními metodami, je dodnes plně funkční, což svědčí o trvalé kvalitě Plečnikova návrhu.

Moderní funkční včelín

Zdroj: Youtube

V současné době se ve včelíně nachází osm úlů, z nichž každý vyprodukuje ročně deset až šedesát kilogramů medu. Tento med slouží pro oficiální potřeby Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu. Podle Jana Komberce ze Správy Pražského hradu včelín také chová matky linie Sklenár, čímž je zajištěna udržitelnost včelstev.

Ideální krmné podmínky

Včely na Pražském hradě mají vynikající potravní podmínky. Mají přístup do rozlehlých hradních zahrad, Jeleního příkopu, a dokonce i na Petřín, což jim umožňuje prospívat v rozmanitém rostlinném prostředí. Výsledkem této bohaté píce je vysoce kvalitní produkce medu.

Ochrana a přístup

Včelín byl naposledy rekonstruován před více než deseti lety, čímž byla zachována jeho historická celistvost a funkčnost. Lumbeho zahrada, kde se včelín nachází, sice není běžně přístupná veřejnosti, ale je možné si ji prohlédnout z Masarykovy vyhlídky. Jelení příkop, v němž se vyhlídka nachází, je otevřen denně od 10:00 do 18:00 a vstup je zdarma.

Úloha Lumbeho zahrady

Lumbeho zahrada není jen domovem včelína. Její součástí jsou také květinové záhony a skleníky, které dodávají květinovou výzdobu hradu. Kromě toho se v zahradě nachází historická vodní nádrž z doby císaře Rudolfa II., a přidává tak další vrstvu historické zajímavosti.

Návštěva Masarykovy vyhlídky

Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na včelín z Masarykovy vyhlídky v Jelením příkopu. Oblast poskytuje klidné místo, kde můžete ocenit spojení historie a přírody, které je pro Pražský hrad charakteristické. Je otevřena denně a nabízí jedinečný pohled na hradní areál.

Masarykův včelín na Pražském hradě je pozoruhodným příkladem zachování historie a tradičního řemesla. Ať už se na něj díváte z Masarykovy vyhlídky, nebo při zvláštních příležitostech, kdy je otevřena Lumbeho zahrada, poskytuje tento skrytý klenot návštěvníkům Pražského hradu jedinečný a obohacující zážitek.

Zdroje: idnes.cz, hrad.cz, nasregion.cz