Marvan svou chalupu na jihu Čech miloval. Často se zde, zahalený do županu, ponořil do svých scénářů, daleko od očí veřejnosti.

Hvězdná kariéra

Zdroj: Youtube

Marvanova cesta ke slávě, zrozená ve světě divadla a filmu, byla ozdobena nezapomenutelnými rolemi, které zanechaly nesmazatelnou stopu v českém filmu. Od počátků, kdy zdobil divadlo Vlasty Buriana, až po ikonické výkony v klasických filmech jako "C. a k. polní maršálek" nebo "Baron Prášil" byla Marvanova kariéra důkazem jeho hluboké všestrannosti a neutuchající přitažlivosti.

Navzdory svému raketovému vzestupu v sobě herec skrýval hluboce zakořeněnou touhu po klidu, která ho nakonec přivedla do Výšic.

Výšice: Dílo lásky

Pořízení chalupy ve Výšicích v 60. letech 20. století znamenalo začátek nové kapitoly Marvanova života. Vesnice, zasutá v jeho vzpomínkách na dětství, mu nabídla klidné kulisy, na jejichž pozadí mohl uniknout neúprosným požadavkům svého veřejného života.

Chalupa, kterou si Marvan vybral, měla daleko k malebnému útočišti; bylo to zchátralé stavení, opuštěné a využívané místními zemědělci jako provizorní kurník. Přesto Marvan viděl potenciál tam, kde jiní viděli beznaděj. S odhodláním proměnil opuštěné místo v útočiště, vdechl jeho zdem život a vytvořil z něj domov, kde se mohl oddávat samotě a tvořivosti.

Osobní stránka Jaroslava Marvana

Sousedé ve Výšicích byli svědky Marvanovy stránky, kterou veřejnost viděla jen zřídka. Kromě slávy to byl člověk, který si vážil prostoty a často ho bylo vidět, jak si v županu zkouší na zahradě své role a vyhřívá se na letním slunci.

Dědictví za hranicemi kinematografie

Po Marvanově smrti v roce 1974 se příběh chalupy změnil. Chata, která měla být odkázána jeho nemanželské dceři Aleně, zrozené z tajného poměru s herečkou Alenou Jančaříkovou, přešla kvůli absenci závěti na jeho manželku Marii. Dědictví pokračovalo v rodinných rukou až do doby, kdy jej kvůli finančním potížím získali noví majitelé. I přes tyto změny zůstala podstata chalupy nedotčena a navždy spojena s legendárním hercem.

Zdroje: idnes.cz, blesk.cz, cs.wikipedia.org