Představte si bydlení ve staletém mlýně uprostřed přírody. Pro rodinu Staňkových se tento sen stal skutečností. O Máchalův mlýn z počátku 16. století nyní pečuje rodina Josefa Staňka. Jde o kouzelný dům s bohatou historií, ale který s sebou nese i nemalé problémy.

Světla, kamera, akce

Zdroj: Youtube

Máchalův mlýn se proslavil mezi filmaři zejména poté, co sehrál hlavní roli v oblíbené české pohádce "S čerty nejsou žerty". Majitel mlýna Josef Staněk však nebyl příliš nadšený z toho, že se jeho dům proměnil ve filmovou kulisu. "Nemohl jsem se dívat na to, jak se kolem domu mísí sto padesát lidí a jak se na neznámém místě vyklízí můj majetek. Ale moje žena se na to šílenství vždycky ráda dívala," vzpomíná Staněk.

Proces natáčení filmu S čerty nejsou žerty v roce 1984 byl doslova vichřicí. Filmaři přijeli, poptali se na možnosti natáčení a s přitakáním se pustili do práce. Zapojili se i místní obyvatelé, kteří si přinesli židle a stoly, aby mohli sledovat, jak se před jejich očima odehrává kouzlo, které proměnilo poklidný mlýn v centrum filmové tvorby.

Středisko kreativity

Mlýn byl svědkem nejen pohádkových dobrodružství. Cestu do rustikálního místa si našly dokumentární filmy, folklorní pořady i mezinárodní televizní produkce. Svědčilo to o nadčasovém kouzlu mlýna a jeho přitažlivosti, která překračovala hranice.

Mlýn s historií

Kořeny Máchalova mlýna sahají až do roku 1516, takže je svědkem více než pětisetleté historie. V 18. století jej získal rod Opočenských, v jehož rukou zůstává prostřednictvím rodu manželky Josefa Staňka dodnes. Před rokem 1953 byl mlýn stále v provozu a mlel mouku pro obec. Po odebrání živnostenského oprávnění majiteli Václavu Opočenskému však mlýn ukončil svůj veřejný provoz. Ikonické vodní kolo se nicméně točilo dál až do doby před několika lety, kdy neukáznění turisté způsobili jeho nešťastný zánik.

Zatímco mlýn obklopuje historie a tradice, objevily se moderní výzvy. Naléhavým problémem se stala potřeba chránit mlýn před zloději, což si od strážců historického pokladu vyžádalo neustálou ostrahu.

Srdcervoucí konec

Příběh mlýna nabral tragický obrat v roce 2018, kdy jej zachvátily plameny. Ničivý požár, který se vznítil od elektrického topení a hořlavých materiálů, zachvátil místnost ve druhém patře. Požár s sebou vzal nejen historickou budovu, ale i život jejího majitele Josefa Staňka.

Co se týče budoucnosti mlýna, je nejistá. Mnoho jeho původních předmětů zmizelo, ať už je prodali předkové, ztratily se při natáčení nebo byly ukradeny. Přesto mlýn nadále stojí na břehu místního rybníka Komorník. Máchalův mlýn je místem, kde vedle sebe existují pohádky a tragédie a kde se historie odvíjí způsobem, který nikdo nemohl předvídat.

Zdroje: kudyznudy.cz, blesk.cz, kafe.cz