Zima v Česku je často vrtkavá a lyžaři nemají vždy jistotu dobré sezony. Spoléhají proto i na sjezdovky v sousedním Rakousku či Německu. Nedostatek sněhu ale zasáhl i tyto oblasti a dopady jsou katastrofální. Uzavírají se známé lanovky i lyžařská střediska.
Lanovka už lyžaře nevyveze
Počátkem letošního roku přinesl mnichovský deník Abendzeitung zprávu o konci tradičního lyžařského provozu na lanovce Jennerbahn v Berchtesgadener Land. Podle Stefana Höllbachera, šéfa místní školy zimních sportů, jde o zásadní ránu pro celý region.
Za zrušením provozu prý stály krátké zimy s příliš malým množstvím sněhu. To vše vedlo k radikálnímu úbytku lyžařů. Z ekonomických důvodů byl Jenner zasněžován jen od poloviny svahu, což od návštěvy odrazovalo zkušenější lyžaře. „Kdo by chtěl jezdit na hoře, která je zasněžená jen od středu dolů?“ podotkl kriticky Höllbacher.
Problémy v Horním Rakousku
S dopady mírných zim na lyžařskou sezonu se nepotýká jen Německo, problém hlásí i z Rakouska. Podobný osud postihl také lyžařský vlek ve Wachtbergu v rakouské obci Weyregg am Attersee. Po více než 60 letech se zde rozhodli definitivně zavřít.
O konci střediska informoval Wolfgang Spießberger (73), který o rodinný podnik pečoval téměř 30 let. „Provoz už nebyl možný,“ přiznal v říjnu v rozhovoru pro Kronen Zeitung.
Konec jedné éry
Tradice lyžařského vleku v obci Weyregg am Attersee byla přitom dlouhá. První lyžařský vlek se tu rozjel už v roce 1963. V roce 1999 předal provozovatel odpovědnost místnímu sportovnímu klubu. Ten však nyní, i přes veškerou snahu, ohlásil definitivní konec provozu.
Provoz byl podle Spießbergera dlouhodobě ekonomicky neudržitelný. Krátké zimy s nedostatkem sněhu vedly ke snížení počtu provozních dnů, a tím i příjmů. Velké investice si žádalo také technologické zařízení, provozovatel ale neměl kvůli nízkým příjmům dostatek financí. Konec tak by nevyhnutelný.
Smutné poselství
Demontáž vleku je v plném proudu. Sloupy už byly odstraněny a zbývá jen likvidace základů.
Uzavření lyžařského provozu na lanovce v Německu i rakouského lyžařského střediska odráží širší trend: kvůli klimatickým změnám a zhoršujícím se sněhovým podmínkám čelí podobným problémům stále více menších ski areálů.
Lyžařský průmysl se postupně přizpůsobuje nové realitě, kdy udržet provoz tradičních alpských sjezdovek je stále obtížnější. Jediným východiskem je podle některých expertů zaměření se na letní turismus.
Zdroje: t-online.de, express.de, merkur.de