Štrougalova politická kariéra, která zahrnovala také působení ve funkcích ministra vnitra a ministra zemědělství, nebyla prosta sporných momentů. Zpočátku se kriticky stavěl k invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, brzy se však přidal na stranu normalizačních sil, což znamenalo začátek dlouhého období konzervativního komunismu v Československu.

Zdroj: Youtube

Jeho zapojení do normalizačního procesu se však stalo předmětem zkoumání, zejména pokud jde o obvinění spojená s tragickými osudy těch, kteří hledali svobodu za železnou oponou.

Břemeno nezodpovězených otázek

Navzdory četným vyšetřováním Štrougalovy role při prosazování hraničních kontrol, které měly za následek ztráty na životech, a údajnému schvalování smrtících opatření proti přeběhlíkům, mu definitivní právní odpovědnost unikla.

Zrušení obvinění souvisejících s nasazením smrtících zábran a zastavení stíhání v souvislosti se střelbou na pohraničníky kvůli údajné Štrougalově duševní poruše zanechává složitý příběh, v němž se prolíná spravedlnost a historická odpovědnost, ale který zůstává nevyřešen.

Život mimo zraky veřejnosti

Štrougalův život mimo jeho veřejné povinnosti byl poznamenán osobními složitostmi a snahou o klid. Jeho manželství s Věrou Štrougalovou skončilo v roce 1992 a otevřelo novou kapitolu s druhou ženou Miluší Štrougalovou, s níž sdílel život v bytě na pražském Proseku.

Kromě toho prý měli v držení další nemovitost – byt v prestižní části Prahy, Vokovicích, známé luxusní čtvrti. Dalším významným místem pro Štrougalovy byla jejich oblíbená usedlost Na Kobyle u Jizerky v regionu Liberec, která jim sloužila jako druhý domov.

Kontroverzní doprava na usedlost

Kolovaly pověsti, že Lubomír Štrougal se na usedlost Na Kobyle přepravoval helikoptérou, což vyvolalo rozruch. Na obvinění zareagovala jeho dcera, která přiznala, že k takové události skutečně došlo, ale pouze jednorázově. Nemohla si přesně vybavit datum, pouze to, že její otec letěl od vojáků. Helikoptéra směřující do Prahy letěla přes místo, kde měli chatu, a tak využil příležitosti a nechal se vysadit na blízké louce.

Událost potvrdil i sám Štrougal, ale zůstává otázkou, zda se jednalo o jediný případ, nebo zda helikoptéru využíval častěji.

Zdá se, že Lubomír Štrougal si ve svém stáří užíval pokoj a spokojenost. Avšak nesmíme opomenout fakt, že během jeho působení ve vrcholných politických funkcích přišlo u železné opony o život několik desítek lidí. Přestože bylo z důvodu jeho zdravotního stavu trestní stíhání zastaveno, je důležité připomenout, že vedoucí představitelé režimu byli o situaci na hranicích dobře informováni.

Zdroje: blesk.cz, zeny.iprima.cz, living.iprima.cz