Lubomír Kostelka, velikán českého divadla a filmu, zanechal v kulturní krajině své země nesmazatelnou stopu. Kostelkův talent neznal mezí – od skromných začátků v divadlech v Českém Těšíně až po kultovní role ve filmech jako "Případ pro začínajícího kata" nebo "Babovřesky".

Pocta tradici

Byla to však jeho láska k venkovské prostotě, která ho inspirovala k pozoruhodnému počinu – obnově zchátralého statku v Kamberku na Benešovsku na Moravě. Nešlo jen o stavební projekt, ale dílo lásky, poctu mizejícím tradicím českého venkova.

Návrat v čase

Hercova s láskou zrekonstruovaná chalupa přenese návštěvníky do dob minulých. Uvnitř se ocitnete v autentické atmosféře vesnické usedlosti z minulých let. Dřevěné parkety vrzají pod nohama, zatímco procházíte místnostmi zdobenými starožitným nábytkem pečlivě zrestaurovaným do původní krásy.

V jedné z místností najdete zámecké kanape a křesla, v jejichž objetí jako by se zpomalil čas. Nad rustikálním dřevěným stolem visí dvojice obrazů – na jednom je Kostelka sám, zářící v dobovém oděvu, na druhém jeho drahý přítel Vladimír Menšík, stálice českého filmu.

Pohled do minulosti

Zdroj: Youtube

Srdcem chalupy je hlavní místnost, kde teplo sálají klasická kamna a robustní dřevěný stůl láká hosty ke společnému posezení a vyprávění. Zde, za mihotavé záře svíček, ožívá Kostelkova vize – oáza klidu uprostřed shonu moderního života.

Venku, uprostřed šumících stromů a voňavých květů, vytvořil Kostelka posezení s venkovním krbem, kde se mohou přátelé a rodina scházet pod širým nebem, daleko od rušného světa.

Zachování dědictví

Lubomír Kostelka sice odešel v roce 2018 z tohoto světa, ale jeho duch žije v každém koutě jeho milované chalupy. Zde, uprostřed moravských kopců, se zastavil čas.

Uchovávat historii a ctít tradice, které nás pojí s našimi kořeny, je důležité. Herec po sobě nezanechal jen chalupu, ale i odkaz – svědectví o trvalé síle vášně, tvořivosti a lásky k minulosti.

Zdroje: blesk.cz, benesovsky.denik.cz, cs.wikipedia.org