Historie lomu je dlouhá. První těžba tu začala v 19. století. Lom vždy patřil obci, která jej ale pronajímala dalším subjektům. Po roce 1902 si lom pronajal Augustin Janečka a provozoval jej dlouhých 40 let. Po druhé světové válce obnovila činnost v lomu firma Baťa a po znárodnění tu až do roku 1964 těžil národní podnik Svit. V tomto roce byl lom uzavřen, a to kvůli špatné kvalitě těženého kamene.
Dlouholetý zákaz vstupu
Od poloviny 60. let byl lom opuštěný a platil zde zákaz vstupu. Těžební jáma se pomalu zaplňovala spodní vodou a břehy postupně pohltila příroda. Dlouholetý zákaz vstupu byl zrušen až kolem roku 1990. Od té doby se stalo místo velmi častým cílem výletů, a to nejen v létě. Lom totiž vypadá nádherně v každém ročním období.
Příkré stěny se svažují do hloubky a kolemjdoucím se tak naskytuje impozantní pohled. Odvážlivci v létě ze skal skáčou do vody.
Čistá voda, horší přístup
Voda je v lomu poměrně čistá, a to i v horkých letních měsících. Nejhlubší bod zatopeného lomu leží asi 12 metrů pod hladinou.
Právě kvůli velké hloubce a horšímu přístupu do vody není jinak nádherné koupání příliš vhodné pro malé děti. Přesto sem jezdí i celé rodiny, je ale třeba počítat s tím, že je nutné dbát větší opatrnosti.
Ideální místo pro letní výlet
Olšovec nabízí nejen krásný zatopený lom, ale v jeho okolí jsou i jiná lákadla, takže jde o perfektní destinaci pro celodenní výlet.
Asi 2,4 kilometru od lomu se například nachází zřícenina hradu Puchart. Jde o unikátní zříceninu dvou hradů, starší z nich v 90. letech 14. století založili páni z Kunštátu. V nedalekém městečku Potštát je k vidění zámek, ve kterém sídlí městský úřad, a lidé si zde mohou prohlédnout expozici mapující historii celého okolí.
A kdo chce, může si po výletě a okoupání v lomu zajít do kiosku nedaleko lomu, kde točí chlazené pivo i limonády a podávají i něco malého na zub. Otevřeno zde mají od 15 hodin do večera.
Zdroje: kudyznudy, denik.cz, hrady.cz, rozhlas.cz