Místu, kde se nyní nachází mikulovský lom, dříve dominoval Janičův vrch, 322 m vysoký vápencový kopec. Rozsáhlá těžba vápence, která začala v polovině minulého století a pokračovala až do roku 2004, krajinu dramaticky proměnila. Kdysi vysoký kopec se dnes snížil na 249 metrů nad mořem. Těžba byla ukončena v roce 2005, což vedlo k postupnému vývoji lomu do dnešní podoby – malebné, vodou naplněné kotliny obklopené skalními výchozy připomínajícími scenérie chorvatského pobřeží.

Bližší pohled

Zdroj: Youtube

Průzračná, vápencem filtrovaná voda v lomu je lákadlem nejen pro svou estetickou hodnotu, ale také pro svůj ekologický význam. Skalní podloží v okolí lomu je bohaté na zkameněliny a nabízí okno do dávné minulosti. Křišťálově čistá voda sice láká k návštěvě, ale je známá svou hloubkou, která zůstává neprobádaná, což vytváří prostředí vhodné spíše pro zkušené plavce.

Nečekaný predátor

V roce 2011 zaměstnanci CHKO zažili nečekané překvapení, když z vody vytáhli více než 30 cm dlouhou piraňu. I když tento osamělý dravec nepředstavoval bezprostřední riziko pro život člověka, myšlenka na nečekané setkání s ním může být poněkud znepokojivá. Masožravá ryba se pravděpodobně dostala do lomu díky nezodpovědnému majiteli, který ji tam nevhodně vypustil, a ryba zde dokázala přežít.

Udržitelný cestovní ruch

Od června 2020 je mikulovský lom znovu otevřen veřejnosti, i když s určitými omezeními, jejichž cílem je zachovat jeho přírodní a estetickou integritu. Počet návštěvníků je omezen na 100 v každém okamžiku, přičemž lom je přístupný od 15. června do 15. září, denně od 9 do 19 hodin. Ačkoli lom není oficiálně označen jako veřejné koupaliště, jedná se o zákonem tolerovaný prostor pro příležitostné koupání, oblíbený zejména mezi místními obyvateli.

V zájmu ochrany křehkého ekosystému a zachování nedotčeného stavu lomu platí přísná pravidla. Patří mezi ně zákaz odhazování odpadků, poškozování vegetace, kouření, používání neekologických opalovacích krémů, pouštění hlasité hudby a vstup do zakázaných oblastí. Opatření mají zásadní význam pro zachování přírodní krásy a historické hodnoty lomu.

Kulturní stopa: Lom v médiích

K půvabu lomu přispěly i kulisy pro různé filmové a televizní produkce, včetně dvou dílů komediálního seriálu "Vinaři" z roku 2014 a slovenského filmu "Čiara" z roku 2017.

Trvalá památka

Od května 2014 je okolí zatopeného vápencového lomu u Mariánského mlýna uznáno za přírodní památku, což odráží jeho význam pro místní krajinu. Lokalita pod správou CHKO Pálava slouží jako doklad rovnováhy mezi lidskou činností a ochranou přírody.

Zdroje: navylet.cz, kudyznudy.cz, turistika.cz