V dřívějších dobách sloužil lom jako specializované výcvikové středisko pro armádní potápěče. V 70. letech 20. století došlo k významnému rozvoji, když byl z povrchu na dno lomu instalován pět metrů dlouhý poklop, zakončený kesonem. Zařízení umožnilo instruktorům pozorovat potápěče během jejich podvodního výcviku. Keson zůstal nedílnou součástí vojenské funkce lomu až do roku 2007, kdy byl kvůli rekonstrukci odstraněn a přemístěn do jiného potápěčského zařízení.

Jedním z nejvýraznějších prvků lomu během jeho vojenské éry byl hlavní trup vojenského vrtulníku. Vrtulník, zavěšený na speciálním otočném jeřábu, se používal při výcvikových cvičeních, při nichž potápěči skákali z pětimetrové výšky do vody pod sebou a simulovali tak reálné scénáře.

Zdroj: Youtube

Přechod na rekreační místo

Postupem let se lom změnil z vojenského cvičiště na oblíbené rekreační místo. I přes odstranění kesonu a vrtulníku jsou pozůstatky minulosti lomu viditelné. Nad hladinou se stále nachází ponton, plošina s poklopy pro výcvik a zrezivělé plato v hloubce pěti metrů, které poukazují na bohatou minulost místa. Tři metry pod povrchem lze navíc objevit důlní vozík, nyní s ulomeným pojezdovým kolem.

Filmové kulisy

Díky jedinečnému vzhledu a klidnému prostředí se lom stal oblíbeným místem filmařů. Posloužil jako kulisa pro různé filmy a reklamní spoty, například "Výchova dívek v Čechách" (1997), "Cesta do pekel" (1995) a "Bobule 2" (2009).

Moderní ráj

Dnes je lom malebnou rekreační oblastí, ideální pro koupání a volnočasové aktivity. Voda láká k ponoření, na okolních skalách jsou vyznačena místa od jednoho do deseti metrů, která označují bezpečná místa pro potápění. Místo je vybaveno občerstvením a hřištěm na plážový volejbal, což návštěvníkům poskytuje dostatek příležitostí k odpočinku a zábavě. Kvůli různým sportovním aktivitám však může být voda v letních měsících kalná.

Jedním z přísných pravidel, na které je třeba upozornit, je zákaz koupání psů v lomu, čímž je zajištěna bezpečnost a čistota vody pro všechny návštěvníky.

Zdroje: pribramsky.denik.cz, radiozurnal.rozhlas.cz, kudyznudy.cz