Lom byl zatopen po ukončení těžební činnosti kolem roku 1980 a od té doby se stal oblíbenou lokalitou pro místní i turisty.

Z nádrže s pitnou vodou se stal rekreační ráj

Zdroj: Youtube

Historie lomu jako záložního zdroje pitné vody pro město až do roku 2003 dodává jeho příběhu jedinečný aspekt. V této době bylo v zájmu zachování kvality vody zakázáno koupání a potápění. Když si však Horní Cerekev zajistila kvalitnější zdroj vody, byl lom otevřen veřejnosti pro rekreační aktivity. Okolí, v němž nyní kvete smíšená vegetace, poskytuje návštěvníkům klidnou kulisu.

Ponořte se do křišťálově čisté vody

Voda v lomu je chladnější a mimořádně čistá, a to i v horkých letních měsících. To je dáno různou hloubkou, která se pohybuje od zhruba 13 metrů až po nejhlubší místo přibližně 21 metrů. Skalnaté stěny a dno pokryté vrstvami sedimentů vytvářejí jedinečnou podmořskou krajinu, která potěší potápěče. Průzračnost vody je také ideální pro pozorování rozmanitého vodního života, který lom obývá.

Bohatý vodní ekosystém

Zatopený lom je plný života a hostí hejna okounů, kaprů a bělic. Šťastní návštěvníci mohou zahlédnout i úhoře a sumce, zatímco kolonie mlžů zdobí slunné stěny. Živý ekosystém nabízí dynamické prostředí pro příležitostné plavce i vášnivé potápěče.

Podvodní hřiště

Kromě přírodních krás je lom vybaven několika zajímavými prvky, které mají umocnit zážitek z potápění. Pelhřimovský potápěčský svaz je doplnil o řadu instalací, včetně šestimetrové sochy žraloka, vodní panny a sudu, kterým mohou potápěči proplouvat. Tyto doplňky spolu s přírodními prvky dělají ze zdejšího potápění skutečně jedinečné dobrodružství.

Vybavení a dostupnost

Lom je pro návštěvníky dobře vybaven. Na jižní straně se nachází pláž ideální pro opalování a piknik, spolu se stánkem s občerstvením a mobilními toaletami pro větší pohodlí. Kolem lomu vede stezka, která nabízí nádherný výhled na vodu i okolní krajinu a je ideální pro nenáročnou procházku nebo výlet.

Zdroje: kudyznudy.cz, regiony.rozhlas.cz, lomcerekev.cz