Lom Borek se rozkládá na ploše více než dva a půl hektaru a dosahuje hloubky 30 až 35 metrů. Kdysi zde probíhala intenzivní těžba hadce, tmavého kamene, který dodává vodě v lomu charakteristický odstín. V průběhu let se bývalý průmyslový areál proměnil v podmanivé podvodní muzeum, které přitahuje potápěče z celého Česka.

Podvodní zajímavosti

Zdroj: Youtube

Potápění v lomu Borek je jako vstup do jiného světa plného fascinujících předmětů a pozůstatků z minulosti. Mezi nejznámější atrakce patří vrak autobusu Ikarus, který odpočívá v hloubce 30 metrů. Autobus zde byl umístěn v roce 2003 a za jeho volantem dokonce sedí hadrový řidič, což vytváří strašidelnou, ale přesto fascinující scénu.

Poblíž mohou potápěči najít zbytky automobilu Wartburg a ponorku "Stejskanik", což je vlastně přestavěná bývalá cisterna. Unikátní plavidlo se nachází v hloubce asi 15 metrů u pravého břehu pod původní lomovou cestou. Podvodní mystiku lomu navíc dotváří plovoucí mina, ukotvená řetězem. Na ty, kteří mají bystré oko, čekají další zajímavosti. Mezi bizarní předměty rozeseté po dně lomu patří také soška víly nebo starý psací stroj.

Ráj pro milovníky přírody

Kromě atrakcí vytvořených člověkem je lom Borek ekosystémem, který kypí životem. Ze skalních štěrbin vykukují vzácné kapradiny a ve vodách žijí rozmanité druhy živočichů, například kapři, okouni, sumci, štiky, jeseteři, medůzky a raci.

Zvláštní pozornost si zaslouží část se zatopeným lesem, kde mohou potápěči proplouvat mezi ponořenými stromy v surrealistickém, téměř nadpozemském prostředí, a pozorovat vodní faunu v jejím přirozeném prostředí.

Ochrana podvodní svatyně

Přestože lom nabízí jedinečný zážitek z potápění, dodržuje přísná pravidla pro zachování přírodních krás a zajištění bezpečnosti. Návštěvníci musejí mít na paměti, že rybaření je zde přísně zakázáno a koupání je z bezpečnostních důvodů povoleno pouze na vlastní nebezpečí.

Zdroje: kudyznudy.cz, jednoustopouceskem.cz, denik.cz