Liberland se nachází na pravém břehu Dunaje a rozkládá se na ploše přibližně 7 km² v záplavové oblasti. Území, obklopené lužními lesy spravovanými chorvatskou lesní správou, se nachází v nadmořské výšce 80 až 90 metrů. Nejbližšími sídly jsou Zlatna Greda a Zmajevac v Chorvatsku a Bački Monoštor v Srbsku, což podtrhuje jeho odlehlý charakter. Přístup je omezený, převážně po lesních cestách vedoucích z Chorvatska.

Zdroj: Youtube

Liberland je mikronárodní projekt s tisícem občanů a pět tisíci e-rezidenty, avšak jeho populace je tvořena pouze několika stálými obyvateli, kteří zde žijí ne celoročně. Stát rovněž eviduje přes 700 tisíc žádostí o občanství. Liberlandština slouží jako oficiální jazyk, přičemž chyby v angličtině jsou zaznamenávány do neoficiálního slovníku. Rozpočet Liberlandu činí zhruba milion dolarů, který se primárně skládá z dobrovolných daní občanů a příjmů z prodeje akcií státu, které jsou získávány skrze dobrovolné daně.

Právní a územní problémy

Zřízení Liberlandu využívá jedinečného výkladu hraničního sporu mezi Chorvatskem a Srbskem. Zatímco Chorvatsko opírá své nároky o historické katastrální hranice a Srbsko o současný tok Dunaje, Jedlička prohlásil tento kus země za terra nullius – zemi nikoho. Chorvatské i srbské úřady však s tímto výkladem nesouhlasí a považují oblast za území spadající pod jejich budoucí jurisdikci, nikoli tedy za nezadané území, jak tvrdí Jedlička.

Mezinárodní a místní reakce

Chorvatské úřady do značné míry zablokovaly přístup do Liberlandu a aktivity s ním spojené považují za "virtuální žertíky". Také Srbsko odmítá legitimitu Liberlandu a tvrdí, že neleží na srbském území. Navzdory těmto odmítavým postojům Jedlička a jeho stoupenci nadále usilují o uznání, přičemž čelí zadržení a právním sporům, zejména v souvislosti s nelegálním překročením hranic, jak je posuzují chorvatské soudy.

Vytrvalé vypořádání a obhajoba

Navzdory vládním překážkám se hnutí Liberland dočkalo řady celosvětových podporovatelů a někteří se dokonce pokoušejí o trvalé usídlení. V roce 2023 Jedlička ohlásil významný milník v podobě otevření hraničního přechodu, který však zůstává pod chorvatským dohledem.

Vize Liberlandu

Motto Liberlandu "Žít a nechat žít" vystihuje Jedličkovu vizi státu, který umožňuje jednotlivcům prosperovat bez nadměrných státních zásahů. Tato vize zahrnuje společnost bez zatěžujících daní a regulací, což oslovuje globální publikum, které rezonuje s libertariánskými ideály.

Pokračující experiment

Liberland zůstává experimentem v oblasti národní suverenity a občanské správy. Ať už se vyvine v uznaný stát, nebo zůstane symbolickým gestem směrem ke svobodě a minimálním zásahům státu, nadále zpochybňuje tradiční pojetí státnosti a územních nároků. Odolnost jeho zakladatelů a oddanost komunity této věci podtrhují hluboké odhodlání nově definovat svobodu v 21. století.

Zdroje: cs.wikipedia.org, lideazeme.cz, nachodsky.denik.cz