Jeden den na slunné pláži na Mauriciu, druhý na výletě v Amsterdamu, další na safari v Keni. Tak žije David Soares, jenž pochází z Portugalska a ve společnosti Emirates airlines pracuje od roku 2018. Toto zaměstnání si vybral právě kvůli možnosti cestování.
Také další jeho kolegové a kolegyně si kariéru v oblacích zvolili proto, aby poznali svět a navštívili místa, na která běžní lidé šetří roky.
„Je zábavné navštěvovat města jako New York nebo Chicago tak často, že se tam cítíte jako doma,” přiznala Mimmi Larsdotter ze Švédska, jež jako letuška pracuje šest let.
Výhodou navíc je, že zaměstnanci těch největších společností mají slevy na letenky, jídlo, volnočasové aktivity a hotely nejen pro sebe, ale také pro členy své rodiny. V cílových destinacích mají navíc zajištěno ubytování a cestu do a z práce zdarma. I ty nejdražší místa si tak užijí doslova za hubičku.
Život letušky
Často se ale stává, že místo toho, aby si vyšli na pláž nebo ochutnali místní speciality, stráví celý den v hotelovém pokoji a snaží si dostatečně odpočinout.
„Letušky nemají rozvrh od 9:00 do 17:00, jeden den vstáváme ve 3:00 a druhý den například v 18:00. Pracujeme jak v noci, tak přes den. Neustále také čelíme jet legu a únavě,” popisuje David Soares.
Den zaměstnanců aerolinek tak začíná přibližně 4 hodiny před odletem, kdy vstávají a nachystají se do práce. Poté se mikrobusem dopraví na letiště, kde mají schůzku s ostatními členy posádky. Některé z nich zde vidí poprvé v životě. „Kontrolují se zde doklady a musíme odpovědět na bezpečnostní otázky. Následně se podíváme na profily pasažérů, probereme nabízené služby a speciální pokyny,” popisuje Diane Patierno, která je letuškou v Emirates od září roku 2018.
Po poradě posádka zkontroluje letadlo a nachystá se na příchod cestujících, o něž se budou během letu starat. Po přistání se odbaví, vyzvednou si povolenku k pobytu a míří do hotelu.
Flexibilní život
Stevardi a letušky popisují, že flexibilitu na své práci zároveň milují i nenávidí. Někdy se navíc musí potýkat s nepříjemnými nebo dokonce agresivními cestujícími.
V roce 2019 došlo například k incidentu, kdy byla zaměstnankyně společnosti Ryanair napadena, protože jednomu z pasažérů zakázala změnit místo k sezení. Loni zase členku posádky United Airlines pobodal muž kovovou lžící.
Práce v oblacích je i přesto považována za zaměstnání snů. Nepohodlí je totiž vykompenzováno nejen exotickými destinacemi, ale také platem. Podle statistik si letušky mohou přijít v průměru na 2500 eur čistého měsíčně, v přepočtu necelých 55 tisíc korun.
Záleží ale na šikovnosti každé z nich. Mzda se totiž skládá z pevného základu a počtu nalétaných hodin. V Evropě se průměrný měsíční plat pohybuje od 1600 do 3000 eur. V České republice si mohou stevardky a stevardi přijít na 30 000 až 50 000 korun.
Zdroje: www.techsvet.cz, www.swedishnomad.com, www.forbes.cz, www.pracujvesvete.cz