Elektromobil pojmenovaný Model A se neomezuje jen na přeplněné ulice; má jedinečnou schopnost vznést se nad dopravní zácpy a slibuje revoluci v městské mobilitě.

Ze silnice do nebe

Zdroj: Youtube

Model A vyniká v rozvíjející se oblasti vzdušných vozidel nejen svými letovými schopnostmi, ale i bezproblémovým provozem na zemi jako běžný automobil. Je navržen tak, aby se snadno pohyboval v městské zástavbě, a jeho zabudování pohonných jednotek v přední i zadní části mu propůjčuje mimořádnou schopnost vznést se v okamžiku a se vzdušnou grácií objíždět dopravu.

Spojení sci-fi a reality

Model A, jehož výroba je plánována na rok 2025, by měl mít dvojí dojezd: 320 km na silnici a 180 km za letu. Jim Dukhovny, vizionářský šéf společnosti Alef, si klade za cíl zbořit hranice mezi sci-fi a hmatatelnou technologií. S ohledem na cenovou dostupnost Dukhovny předpokládá, že cena Modelu A by v sériové výrobě mohla klesnout na 25 000 liber (cca 740 tisíc), což je v ostrém kontrastu s jeho současnou cenou 235 000 liber (cca 7 milionů) při předobjednávce.

Ambice je podložena přesvědčením, že létající auta by neměla být výhradní doménou bohatých, ale reálnou možností pro širokou veřejnost.

Inženýrské zázraky

Společnost Alef Aeronautics pečlivě vyrobila Model A s lehkým rámem z uhlíkových vláken, který zajišťuje, že se vejde na standardní parkovací místa. Konstrukce vozu je zázrakem moderního inženýrství a využívá technologii distribuovaného elektrického pohonu, která umožňuje přesnou navigaci ve vzduchu, podobně jako ovládání spotřebitelského dronu.

Navzdory potenciálu pro vysokou rychlost bude jízda po silnici regulována, aby vozidlo splňovalo kritéria ultralehkého "nízkorychlostního vozidla", takže se bude řídit stejně snadno jako golfový vozík. Přesto může jeho cestovní rychlost ve vzduchu dosahovat vzrušujících 180 km/h.

Cesta před námi

Za ambiciózním projektem společnosti Alef Aeronautics stojí vize demokratizace oblohy, díky níž se létající auta stanou základem městské dopravy. S podporou významných investorů, jako je miliardář Tim Draper, se společnost snaží zjednodušit technologii, která stojí za modelem A, a učinit ji tak nákladově efektivnější než mnoho konvenčních vozidel na současném trhu.

Jak se vyvíjejí předpisy a Alef postupuje směrem ke svým výrobním cílům, sen o přeskakování dopravních zácp v osobním létajícím autě se blíží realitě. Model A, jehož ovládání se podle odhadů naučíte za pouhých 15 minut, nepředstavuje jen únik z dopravních zácp, ale i bránu do nové éry dojíždění, kde nebe není limitem, ale cestou ke svobodě.

Zdroje: whatsnew2day.com, worldtimetodays.com, dailymail.co.uk