Ostrov Nantes, ležící podél malebného ústí řeky Loiry, byl vždy centrem kreativity a inovací. Avšak teprve geniální mozky scénografa Françoise Delarozièra a divadelního producenta Pierra Orefice přivedly ostrov k nevídanému životu. Pustili se do úkolu vytvořit rozmarný svět, který vzdává hold dvěma ikonickým postavám literatury a techniky – Julesu Vernovi a Leonardu da Vincimu.

Zdroj: Youtube

Přehlídka mechanických zázraků

Vstoupit do Les Machines de l'Ile je jako vstoupit do živé, dýchající knihy fantazie. Z bývalých průmyslových skladů, v nichž se neobyčejná galerie nachází, se nyní ozývají zvuky řinčení ozubených kol, syčení páry a nadšeného smíchu návštěvníků. Setkáte se zde se zvěřincem obřích mechanických zvířat a nadpozemských bytostí, které se mohou procházet ulicemi města a přenášet návštěvníky do říše divů.

Korunou fantastického světa je bezpochyby 12 metrů vysoký mechanický slon. Replika slona z pouliční výstavy "Sultánův slon" v Londýně (2006), který je skutečným behemotem, není pouhou sochou. Ladně se belhá, podupává nohama, mává koženýma ušima, s chutí troubí a dokonce stříká vodu z chobotu, čímž potěší přihlížející. Ještě úchvatnější je možnost nahlédnout dovnitř slona a sledovat složité převody, které pohánějí jeho majestátní krok.

Kolotoč námořních snů

Na břehu řeky láká návštěvníky kolotoč "Le Carrousel des Mondes Marins", aby se vydali na vodní dobrodružství. Obří pouťový kolotoč měří na výšku téměř 25 metrů a rozpíná se v průměru impozantních 22 metrů. Je na něm umístěno 35 pohyblivých podvodních tvorů rozmístěných ve třech úrovních – na dně oceánu, v hlubinách a na moři a lodích. Jakmile návštěvníci vstoupí na fascinující atrakci, přenesou se do okouzlujícího baletu vodních živočichů a mořských vozítek. Navíc mají možnost převzít otěže a řídit pohyby velkolepých strojů a ponořit se do úchvatného podmořského světa.

Vydejte se do nových výšin představivosti

Jako by mechanický slon a mořský kolotoč nestačily k rozproudění představivosti, pustil se tým Les Machines de l'Ile do svého dosud nejambicióznějšího projektu – Volavčího stromu. Kolosální ocelovou konstrukci o průměru 45 metrů a výšce 28 metrů zdobí dvě majestátní volavky. Nejúchvatnější část? Návštěvníci se mohou vyšplhat na hřbet mechanických ptáků a vydat se na dechberoucí let nad zavěšenými zahradami stromu, což vytváří nepopsatelný pocit.

Cesta za vynalézavostí

Les Machines de l'Ile není jen o obdivování neuvěřitelných mechanických zázraků; je to také příležitost být svědkem tvůrčího procesu v akci. Základní vstupné umožňuje vstup na "dílenské terasy", kde strojníci předvádějí své rozmanité vynálezy. Setkáte se zde se všemi tvory, od obřích pavouků až po housenky, kteří předvádějí vynalézavost svých tvůrců. Kromě toho si můžete prohlédnout skutečnou dílnu, kde fantastické výtvory vznikají, a nahlédnout tak do světa řemeslné zručnosti a inovací.

Les Machines de l'Ile není jen galerie – je to portál do bezbřehé říše fantastiky a techniky. S každým mechanickým pohybem, každým vodotryskem a každou vzrušující jízdou oslavuje ostrov v Nantes neutuchajícího ducha lidské tvořivosti a představivosti a zve návštěvníky na cestu světem Julese Verna a mechanických zázraků Leonarda da Vinciho. Pokud se tedy někdy ocitnete ve Francii, určitě si návštěvu galerie nenechejte ujít.

Zdroje: atlasobscura.com, amusingplanet.com, mybestplace.com