Když ledoví obři ustupovali, zanechali po sobě úchvatné výtvory v podobě šumavských ledovcových jezer. Vydejme se na cestu za odhalením tajemství a půvabu pěti českých ledovcových jezer, kde se naplno projevuje umění přírody.

Černé jezero

Zdroj: Youtube

Černé jezero u Železné Rudy, které stojí jako největší ledovcové jezero v České republice, uchvacuje návštěvníky svou tmavou, zrcadlící se hladinou. Rozkládá se na ploše 18,4 hektaru a dosahuje hloubky přibližně 40 metrů, jeho název je odvozen od okolních lesních porostů, které vrhají na jeho vody stín. Oblíbený cíl turistů obepíná po obvodu 1 809 metrů dlouhá turistická stezka, která nabízí malebné výhledy na okolní krajinu.

Čertovo jezero

U Čertova jezera, druhého největšího na Šumavě, se legendy prolínají s přírodními krásami. Jezero, přístupné pouze po cyklostezce, je po staletí opředeno pověstmi. Podle místní pověsti si jezero vysloužilo své jméno díky příběhu o statečnosti, v němž šumavská dívka přelstila samotného čerta. Dnes jde o národní přírodní rezervaci.

Jezero Laka

Jezero Laka, známé také jako Mlaka nebo Pleso, se nachází uprostřed šumavských výšin a nabízí klidný únik z každodenního shonu. Přestože se jedná o nejmenší ledovcové jezero v regionu, jeho půvab je nepopiratelný. Návštěvníci, kteří se k němu dostanou pěšky, na kole nebo na motorce po vyznačených stezkách, mohou být svědky neustále se měnící krajiny plovoucích ostrovů, z nichž každý svědčí o dynamické povaze této skryté oázy.

Prášilské jezero

Prášilské jezero, ukryté v chráněném území I. zóny národního parku, je dokladem křehké rovnováhy ekosystémů. Přestože v jeho kyselých vodách již od 70. let 20. století nežijí ryby, jezero stále okouzluje návštěvníky svou klidnou krásou. Je přístupné po pětikilometrové turistické stezce z Prášil.

Plešné jezero

Plešné jezero, pojmenované podle tyčícího se vrcholu Plechý, který nad ním bdí, vyzařuje pocit nadčasového klidu. Jeho křišťálově čistá voda, věčně ochlazovaná ledovými prameny, nabízí útočiště unaveným cestovatelům, kteří hledají odpočinek od rušného světa. K místu se můžete dostat pěšky, na kole, autem nebo vlakem.

Šumavská ledovcová jezera jsou tichým svědectvím geologické minulosti regionu. Od majestátní rozlohy Černého jezera až po klid Plešného jezera – každé z nich nabízí jedinečný pohled na zázraky přírody. Jako strážci šumavského dědictví nám tato jezera připomínají, jak důležité je zachovat a chránit naše přírodní dědictví pro další generace.

Zdroje: vyslapy.cz, tyrkys.cz, atlasceska.cz