Smetanova lávka, pojmenovaná po slavném hudebním skladateli, nabízí funkčnost i krásu a je doplněna výtahem a vyhlídkovým bodem, který poskytuje úchvatný výhled na město.

Souznění designu a užitku

Zdroj: Youtube

Smetanova lávka je dílem studia EHL & KOUMAR ARCHITEKTI s.r.o., jehož inovativní přístup k designu byl oceněn prestižními cenami. V roce 2023 lávka získala Grand Prix architektů – Národní cenu za architekturu v kategorii Urbanismus a později byla oceněna hlavní cenou v soutěži Česká cena za architekturu.

Toto uznání vyzdvihuje jedinečný přínos projektu do architektonické krajiny, který plynule zapadá do historického kontextu Litomyšle a zároveň vnáší do její městské struktury současný prvek.

Symfonie oceli a betonu

Smetanova lávka, která nahrazuje starší nadchod, umožňuje bezbariérové pěší propojení přes frekventovanou dopravní tepnu a účinně propojuje dvě rozdělené části města. Její konstrukce důmyslně kombinuje masivní železobetonové pilíře se štíhlou ocelovou konstrukcí a vrcholí vyvýšeným pylonem výtahu, který působí jako nová dominanta města.

Pylon nejen podpírá lávku, ale také zve návštěvníky na jedinečný vyhlídkový bod, který nabízí panoramatický výhled na historické kulisy města.

Stezka v korunách stromů

Architekti si lávku představovali jako krytý chodník, který chodce ochrání před nepřízní počasí. Stezka přes řeku Loučnou, rámovaná korunami stromů a výhledy na město, poskytuje pohlcující zážitek z přírodních a architektonických krás Litomyšle. Součástí návrhu je zábradlí z nerezové oceli a zaoblená madla, která jsou osvětlena strategicky umístěným osvětlením, jež zvyšuje vizuální přitažlivost lávky ve večerních hodinách.

Umění se potkává s architekturou

Umělecké dílo české výtvarnice Ivany Šrámkové dodává mostu kulturní rozměr. Její grafiky zdobí vstupy do výtahů a zadní stěnu pylonu a obohacují konstrukci o vrstvu uměleckého výrazu, který doplňuje inovativní design.

S dalším rozkvětem Litomyšle zůstane Smetanova lávka nepochybně ceněnou dominantou, která symbolizuje snahu města zvyšovat kvalitu městského života a zároveň vzdávat hold svým historickým kořenům.

Zdroje: designmag.cz, tvarchitect.com, kudyznudy.cz