Pojďme si prohlédnout některé zajímavé lanovky v České republice.

Lanovka Ráztoky: Pionýr v Evropě

Zdroj: Youtube

V roce 1940 se lanovka Ráztoky na Pustevny zapsala do historie jako první svého druhu v Evropě. Sedačková lanovka, která se nachází v Trojanovicích, vyveze návštěvníky z hotelu Ráztoka v nadmořské výšce 620 metrů na vrchol Pusteven ve výšce 1 018 metrů. V létě jízdu využívají pěší turisté a cyklisté k poznávání malebného okolí Pusteven. Cyklisté si mohou vzít s sebou kola a začít svou cestu po značených trasách z vrcholu. V zimě je lanovka přínosem pro běžkaře, kterým umožňuje rychlý přístup na zasněžené tratě. Cestující by se měli připravit na změny počasí a před nástupem se vhodně obléci.

Lanovka Krupka: Historická jízda

Lanovka z Krupky na Komáří vížku, která je v provozu od roku 1952, je druhou nejstarší lanovkou v České republice. Dvousedačková lanovka měří 2 348 metrů, což z ní činí jednu z nejdelších jednoúsekových lanovek ve střední Evropě. Stoupá z centra Krupky na vrchol Komáří vížky a nabízí 15,5 minuty jízdy s převýšením 480 metrů. V cíli se nachází Horský hotel Komáří vížka a vyhlídková restaurace. Za jasného počasí se návštěvníci mohou kochat panoramatickým výhledem na Krkonoše a České středohoří. V létě je oblast ideální pro pěší turistiku, jízdu na koni, cyklistiku a paragliding, v zimě nabízí lyžařský areál a upravené běžecké tratě.

Lanovka na Petřín: Vyhlídka v Praze

Petřínská lanovka v Praze, která je v provozu od roku 1981 (s přestávkami), je nejstarší lanovkou v zemi. Tato 510,4 metru dlouhá pozemní lanová dráha spojuje tramvajovou zastávku Újezd s kopcem Petřín a zastavuje na Nebozízku, odkud je nádherný výhled na Pražský hrad. V blízkosti horní stanice najdou návštěvníci slavné Bludiště – zrcadlový sál. Lanovka jezdí celoročně, s výjimkou plánované údržby, a je začleněna do systému pražské MHD.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou: Dosáhněte vrcholu

Lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku nabízí nejpřímější cestu na nejvyšší vrchol České republiky. Původně dvousedačková lanovka, která byla v provozu v letech 1949 až 2012, přepravila více než 7,2 milionu cestujících. Zrekonstruovaná lanovka, která je v provozu od roku 2013, je vybavena moderními čtyřmístnými kabinami, které se ve stanicích odpojují od tažného lana, což zvyšuje komfort. Dolní stanice byla přesunuta k chatě Lesovna, čímž se cesta na Sněžku stala ještě dostupnější.

Lanová dráha Větruše: Městské spojení

Lanovka, která spojuje centrum města s oblastí Větruše, je nejdelší lanovkou v zemi bez podpěrných sloupů. Lanovka na Větruši, zavěšený systém dvou lan s pevnými kabinami, přepraví rychlostí 6,0 m/s až 390 osob za hodinu. Jízda z nákupního centra Forum k zámečku Větruše trvá pouhé dvě minuty. Větruše je oblíbeným výchozím bodem pro výlety do Českého středohoří, najdete zde atrakce jako rozhlednu, restauraci, zrcadlové bludiště, dětské hřiště a středověké popraviště. Z Větruše se turisté mohou vydat po trasách k Vaňovskému vodopádu nebo k romantické zřícenině hradu Střekov.

Dobrý způsob, jak poznat krajinu

Lanovky v České republice sice nemohou konkurovat těm v alpských oblastech, ale nabízejí jedinečné historické a krajinné zážitky. Ať už se jedná o průkopnickou lanovku Ráztoky, historickou jízdu z Krupky na Komáří vížku, městskou lanovku na Petřín, zrekonstruovanou lanovku na Sněžku nebo spojení z města do přírody na Větruši, každá z nich nabízí zvláštní způsob, jak poznat krásnou krajinu země.

Zdroje: iportal24.cz, kudyznudy.cz, snow.cz