Československý filmový svět v roce 1985 přivítal jednu z nejoblíbenějších komedií všech dob, a sice Vesničko má středisková. Kultovní snímek, režírovaný Jiřím Menzelem a napsaný Zdeňkem Svěrákem, se stal ikonou českého kinematografického dědictví. Film byl natáčen v malé obci Křečovice a od své premiéry získal ohromnou popularitu nejen v Československu, ale i v zahraničí.

Zdroj: Youtube

Pávek a Rákosník

Děj filmu je zasazen do malebné vesnice, kde se setkáváme se dvěma hlavními postavami, které vytvářejí nezaměnitelný komický tandem. Svérázný šofér Pávek a mentálně zaostalý družstevní závozník Otík Rákosník jsou spolupracovníci, kteří zažívají řadu komických situací.

Malér za malérem

Pávek, kterého hraje výjimečný Marián Labuda, pracuje jako řidič. Jeho kolega Otík Rákosník, kterého ztvárnil János Bán, je mentálně zaostalý, ale má velké srdce. Jejich spolupráci provází série nešťastných incidentů. Pávek je velmi trpělivý, nicméně vše vrcholí demolicí betonového sloupku vrat vlivného pražského chalupáře.

Odchod Otíka z vesničky

Děj filmu se postupně vyvíjí, přičemž humor, láska a solidarita jsou klíčovými prvky celého příběhu. Pávek se rozhodne požádat o přeřazení Otíka k jinému řidiči, což vede k zásadnímu obratu v ději. Otík dostává nabídku výměny své chalupy za pražský byt a práci, na kterou přistoupí. Pávek však na poslední chvíli přichází s plánem na získání Otíka zpět.

Oceňovaný film

Československý snímek Vesničko má středisková získal nejenom oblibu mezi diváky, ale také u kritiků, kteří oceňovali skvělé herecké výkony a dovedné zpracování tématu.

Československý klenot, který se každoročně vrací na obrazovky

Film se stal kultovním a je považován za jedno z vrcholných děl české kinematografie. Humor, dojemný příběh a výjimečné postavy z něj činí komediální klenot, který přitahuje diváky mnoha generací. Perla českého filmu nás stále baví a oslovuje, a to i po mnoha letech od své premiéry.

Myslíte si, že tento snímek jste viděli tolikrát, že ho znáte nzpaměť? Zkuste si náš kvíz a zjistěte, jak na tom se svými znalostmi skutečně jste.

Kvíz pro milovníky filmů: „To se ti vymstí, Karle.“ Jak dobře znáte tento film?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: denik.cz, hlaskyzfilmu.cz, cs.wikipedia.org