Když se řekne "Večerníček," mnoha lidem vyvstane úsměv na tváři a vzpomínky na dětství. Desetiminutový televizní pořad s pohádkovými příběhy se stal nedílnou součástí života českých a slovenských dětí po několik desetiletí.

Zdroj: Youtube

Psal se rok 1963

Historie českého Večerníčku sahá až do roku 1963, kdy ho zavedla Československá televize. Předchůdcem Večerníčku byl pořad nazvaný "Stříbrné zrcátko." První Večerníček byl vysílán v neděli podvečer, a to 2. ledna 1965. Tehdy to byla pouze jedna pohádka v týdnu a vůbec první pohádkou vysílanou v roce 1965 byla O televizním strašidýlku.

Tvůrce pořadu

Zakládajícím tvůrcem pořadu byl výtvarník a dramaturg Milan Nápravník. Radek Pilař poté stvořil kreslenou postavu kluka Večerníčka. Hudebním tvůrcem byl Ladislav Simon. Poté už jen chybělo namluvit malého hošíka s papírovou čepičkou. Tvůrcům šlo o pozdravní fráze "Dobrý večer" a "Dobrou noc", které namluvil tenkrát šestiletý Michal Citavý. Pozdravy se staly ikonickými a dodnes jsou používány.

Pravidelné vysílání

V srpnu 1964 byla natočena znělka pořadu Václavem Bedřichem, a v roce 1973 začalo pravidelné barevné vysílání. Večerníček rychle nabral na popularitě a představil nám mnoho nezapomenutelných postav a příběhů. Mezi tyto pohádky patří dnes již ikonické příběhy "O krtkovi," "O loupežníku Rumcajsovi," "Pohádky z mechu a kapradí," "O makové panence," "Krkonošské pohádky," "Říkání o víle Amálce," "Maxipes Fík," "Pat a Mat," "Bob a Bobek" a mnoho dalších.

Neustálý vznik nových pohádek

Česká televize každý rok vyrábí několik nových příběhů pro Večerníček, aby zůstal čerstvý a aktuální pro nové generace dětí. Od roku 2013 byl pořad vysílán na stanici ČT:D, a paralelně také na ČT2. V roce 2021 bylo rozhodnuto, že bude vysílán pouze na ČT:D, kde zůstal ve vysílacím čase 18:45.

Český Večerníček je nejen zábavným programem pro děti, ale také kultovním prvkem české a slovenské televizní historie. Pro mnoho lidí představuje vzpomínku na nevinné dětství a časy, kdy bylo možné uniknout do světa pohádek každý večer před spaním. Je to program, který spojuje generace a stále zůstává nezapomenutelným dílem naší kulturní tradice.

Chcete si prověřit, jak dobře znáte tuto legendární televizní tradici? Připravili jsme pro vás kvíz, který vás zavede do kouzelného světa pohádek. Vyzkoušejte své znalosti a zjistěte, jestli jste opravdoví znalci českého Večerníčku!

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout kvíz
warning_fill
Kvíz mohou vyplnit jen přihlášení uživatelé.

Kvíz: Český Večerníček se za svou dobu vysílání rozrostl o spoustu nových pohádek. Znáte všechny zajímavosti?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje:
Večerníček – Wikipedie (wikipedia.org)
Večerníčky pro děti - sledujte online | Česká televize (ceskatelevize.cz)
Zajímavosti ze světa večerníčků: Kdo koho namluvil a | KINOTIP2.cz