Ikonický symbol České televize provází generace dětí již desítky let a stále dokáže vtáhnout publikum do světa fantazie a dobrodružství. Postavu Večerníčka, kresleného chlapce s papírovu čepicí, vytvořil malíř Radek Pilař, který zůstává stálicí naší televizní obrazovky a v paměti našich srdcí. Vzpomenete si ještě na pohádky, které jste sledovali prostřednictvím Večerníčku ve svém dětství?

Zdroj: Youtube

Stříbrné zrcátko

Začátky kouzelného pořadu sahají až do roku 1963, kdy se začal ve vysílání objevovat první blok pod názvem Stříbrné zrcátko s pohádkou Kluk a kometa (výtvarník Radek Pilař) nebo Robot Emil. Avšak od roku 1965 se Večerníček stal samostatným, pravidelně vysílaným programem. Jeho animovaná znělka se stala legendou českého televizního vysílání, v roce 1973 začal Večerníček vysílat v barvě a od stejného roku mohou děti pořad sledovat každý den.

Ikonická znělka a hlasové přivítání

U zrodu Večerníčku stál Milan Nápravník, vizionářský výtvarník a dramaurg. Animovaná znělka se stala ikonou českých obrazovek, stejně jako Večerníčkův pozdrav "Dobrý večer" a "Dobrou noc", hlas Večerníčkovi propůjčil tehdy šestiletý Michal Citavý.

Večerníčkův rituál

V úvodní scéně Večerníček nezapomíná na svůj rituál. Celkem 7× se spirálovitě otočí po obrazovce, přivítá diváky pozdravem "Dobrý večer!" a vyběhne po 20 schodech, plný očekávání a radosti. Ať už na houpacím koníkovi či na jednokolce, vždy se s ním nese špetka dobrodružství. Ale i večer má svá pravidla. Po skončení pohádky nás Večerníček s láskou provází do snů, loučí se slovy "Dobrou noc!" a s úsměvem mizí ze scény, stejně tak jako se objevil.

Kouzlo pohádek

Mezi nezapomenutelné pohádky patří O krtkovi, O loupežníku Rumcajsovi či Pohádky z mechu a kapradí. Legendární jsou také Krkonošské pohádky nebo úsměvné příhody Pata a Mata. Pohádek, které Večerníček odvysílal, je nespočet. Možná si už dnes ani na všechny nevzpomenete. Budeme rádi, když vám náš kvíz alespoň trochu osvěží paměť.

Symbol uznání

Večerníček se stal součástí kulturního dědictví. Své místo si našel i na internetu, když se 2. ledna 2011 objevil v logu vyhledávače Google, které připomínalo 46. výročí prvního vysílání. Večerníček překonal i pozemské hranice – od roku 1999 je po kreslené postavičce Večerníčka pojmenovaná objevená planetka 33377. Takže Večerníček sleduje děti i z vesmíru.

Večerníček terčem kritiky

I když se na první pohled zdá, že je Večerníček nekonfliktní postavičkou, v historii se stal terčem velké kritiky. Jeden divák poukázal na to, že se Večerníček chová nepatřičně, když jako dítě řídí auto, nepřipoután bezpečnostním pásem a ještě se rozptyluje rozdáváním úsměvů. Večerníčkovi vyčítal také neekologické chování, když kolem sebe bezmyšlenkovitě rozhazuje papíry. Nezapomněl poukázat i na nebezpečné chování, kdy se Večerníček pohybuje po pochybném schodišti bez zábradlí, ze kterého se navíc bezelstně vrhá do hlubin, což u dětí může vyvolat sebevražedné úmysly.

Ač se podobná stížnost může jevit úsměvně, Rada České televize se jí musela zabývat. Stěžovateli pak odpověděla, že se pokusí generálnímu řediteli navrhnout, aby do znělky nechal doplnit bezpečnostní prvky jako zábradlí, bezpečnostní pás či padák a aby úvodní sekvenci opatřil nápisem "Třídíme odpad". Zároveň rada stěžovateli napsala, že ještě zapomněl na bezpečnostní helmu, protože místo ní má Večerníček na hlavě jen primitivní papírovou čepici. Dodnes není jasné, zda pisatel myslel svou kritiku vážně, nebo jen jako legraci.

Pohádka, která namíchla myslivce

Jindy si zase Českomoravská myslivecká jednota stěžovala na pohádkovou sérii Madla a Ťap, která prý myslivce vykreslovala jako násilníky. Žádala omluvu a stažení dílu z vysílání. Česká televize ale k takovému kroku nepřistoupila s tím, že Večerníček je třeba brát s nadhledem.

I přes podobné kontroverze však zůstává Večerníček symbolem dětství pro mnoho generací. Jeho pohádky a příběhy učí fantazii a dobrotě, ať už jsme malí, nebo velcí.

Pojďte si s námi vyzkoušet, jak dobře si Večerníčkovy pohádky pamatujete!

Retro kvíz: Jak dobře si pamatujete Večerníčkovy pohádky?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: cs.wikipedia.org, veselepohadky.cz, novinky.cz