USA: Santa Claus a vánoční strom

Zdroj: Youtube

V USA jsou Vánoce spojeny s příchodem Santa Clause. Přináší dárky dětem v noci z 24. na 25. prosince. Američané také tradičně zdobí vánoční strom, který stojí v obývacím pokoji a je pokrytý různými ozdobami a světly. Je zpravidla zdobený na začátku prosince a dary od Santa Clause se umísťují pod něj.

Anglie: Father Christmas

V Anglii přináší dětem dárky Father Christmas, který je podobný Santa Clausovi. Tradičně se slaví štědrovečerní večeří a dárky jsou rozdány na Boží hod vánoční, což je 25. prosince.

Řecko: Basileio a koledy

V Řecku jsou Vánoce spojeny s postavou jménem Basileio, což je obdoba českého Ježíška. Celé přípravy na Vánoce začínají již 15. listopadu. V dnešní době se v Řecku vánoční svátky poameričtily a dárky si děti rozbalují 25. prosince. Pravoslavné Řecko ale původně slaví Vánoce na Nový rok a vše vrcholí 6. lednem, kdy slaví Kristův křest. Během vánočního období chodí lidé v Řecku také od domu k domu a zpívají koledy.  

Itálie: La Befana

V Itálii dětem dárky přináší postava zvaná La Befana. Nejedná se o žádnou obdobu Santa Klause ani našeho Ježíška, jak bychom čekali, nýbrž jde o čarodějnici. Ta přináší dárky a sladkosti dětem v noci z 5. na 6. ledna. Italové dodržují většinu svých tradic, mezi které patří slavnostní posezení 24. prosince. Rodiny se scházejí po poledni a končí s úderem půlnoci. Na slavnostní tabuli nechybí tradičně těstoviny, mořské plody a ryby, ale také vánoční koláč panettone s ovocem a šampaňským.

Švédsko, Dánsko a Norsko: Julenisse a Jultomten

V severských zemích jsou Vánoce spojeny s postavami jménem Julenisse (v Norsku) a Jultomten (ve Švédsku a Dánsku). Přinášejí dárky dětem večer 24. prosince. Tradiční švédská večeře na Štědrý den zahrnuje specialitu nazývanou "julbord", což je bohatý vánoční stůl plný různých pokrmů.

Finsko: Bohoslužby i sauna

Vánoce ve Finsku jsou zahájeny 24. prosince v poledne. Tradice, které se ve Finsku dodržují, jsou podvečerní rodinné bohoslužby, návštěvy hřbitova a zapálení svíčky zemřelým, ale také zpívání koled, hraní her. Nechybí ani pro Finy typická návštěva sauny. Na Štědrý večer se pak konzumuje ryba s obloženou mísou, šunkou, hořčicí, domácím sýrem a houbovým salátem. Vánoční dárky se rozdávají tak jako u nás po zazvonění zvonečku na Štědrý večer.

Polsko: Wigilia

U našich severních sousedů není divu, že si zakládají především na duchovním významu Vánoc. Svátky jsou tak pro Poláky spojené s rodinnými setkáními a dodržováním starobylých tradic. Hlavní vánoční večeře se nazývá Wigilia a koná se 24. prosince večer. Tradičně se na stole nachází 12 pokrmů. Po večeři se dárky rozdávají dětem. Ty nosí podle krajů buď svatý Mikuláš, na západě a severu země Gwiazdor a na jihovýchodě Polska obdarovává děti Ježíšek.

Ukrajina: Oslavy podle vyznání

Vánoce na Ukrajině se slaví až při našich Třech králích, tedy 6. a 7. ledna. Je tomu tak proto, že se většina věřících řídí podle juliánského namísto gregoriánského kalendáře. Tu dobu Ukrajinci mají tzv. Svatou večeři, což je obdoba našeho Štědrého dne. Podává se při ní 12 jídel složených ze smažené ryby, boršče, zelňačky, pirožků a hub a především pokrmu kuťa (obdoba houbového kuby).

Jak můžeme vidět, Vánoce mají ve světě různé podoby a tradice. Ať už věříte v Santa Clause, Father Christmas, nebo La Befanu, Vánoce jsou časem radosti, rodinného setkání a dávání dárků pro lidi na celém světě. Každá kultura přináší svůj jedinečný pohled na tyto svátky, a vytváří tak pestrý kaleidoskop vánočních tradic. Vyzkoušejte si proto náš kvíz a otestujte se, jestli znáte oslavy Vánoc ve světě.

Jak se slaví Vánoce ve světě?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: novinky.cz, radynacestu.cz, seznamzpravy.cz