Česká republika je zemí bohatou na přírodní krásy a historická místa, od malých vesnic až po impozantní hory. A právě turistické značení, které má v naší zemi bohatou a letitou tradici, více jak 130 let, hraje klíčovou roli v navigaci turistů.

Zdroj: Youtube

Navigující symboly a tabulky

Turistické značky, ty malé symboly nebo tabulky, nám pomáhají určit, kterým směrem se vydat. Taktéž informují o vzdálenostech, podmínkách cest, některé i o zajímavostech. Jsou dílem dobrovolníků. Jejich úsilí umožňuje turistům objevovat krásy české krajiny s jistotou a pohodlím.

Dělení značek dle účelu

Síť turistického značení je rozdělena podle různých účelů – značky pro pěší turistiku, pro cyklistiku, lyžování a na městské informační systémy. Česká republika a Slovensko mají jednu z nejdokonalejších a nejhustších sítí turistického značení pro pěší turistiku na světě.

První značení u nás

Historie turistického značení sahá až do roku 1894, kdy byly vytvořeny první trasy Pohorskou jednotou Radhošť a Klubem českých turistů (KČT). Mezi významné milníky patří rok 1912, kdy byla dokončena první dálková trasa přes Brdy na Šumavu.

Rozvoj značení během 20. století

Období druhé světové války a první poloviny 50. let přineslo útlum v rozvoji turistického značení, avšak po této době následovala obnova. V ní sehrál klíčovou roli Československý svaz tělesné výchovy (ČSTV). Doplnil turistické značky o směrovky.

Obnova KČT a značení v zahraničí

Po roce 1990 následovala obnova Klubu českých turistů a jejich značkářské činnosti. Čeští dobrovolníci se stali známými i v zahraničí díky své neúnavné práci. V Rumunsku, na Ukrajině a dokonce i v Brazílii přispěli k vytyčení tras podle českých standardů v tamních českých obcích.

Albánská výzva

Jedním z nejvýznamnějších projektů byla Albánská výzva, která se inspirovala českým značením a přinesla více než 100 kilometrů nových turistických cest do horských oblastí Albánie.

Nejen navigace

Turistické značení není jen o navigaci, ale také o spojení lidí a přírody. Pracovníci a dobrovolníci, kteří se starají o tyto trasy, poskytují turistům možnost objevovat a prozkoumávat přírodní i kulturní dědictví České republiky.

Ať už jste zkušený poutník, nebo začátečník, turistické značení v Česku vám umožní objevovat krásy naší země s jistotou a radostí. Jak se ve značení vyznáte, zjistěte v našem kvízu.

Kvíz: Po modré nebo po červené? České turistické značení je nejlepší na světě. Vyznáte se v něm?

Díky za to, že jste si vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že jste se něco nového dozvěděl a bavilo vás to. Nezapomeňte se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: cs.wikipedia.org, quizizz.com, marianne.cz