Dílo Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války je nesmrtelným humoristickým románem českého spisovatele Jaroslava Haška. Dílo je většinou zkracováno na "Dobrého vojáka Švejka", získalo obdiv čtenářů po celém světě a stalo se klíčovým titulem české literatury.

Zdroj: Youtube

Jaroslav Hašek se narodil 30. dubna 1883 v Praze-Novém Městě. Jeho dětství bylo poznamenáno častými stěhováními s matkou a dvěma sourozenci po smrti otce. Již v mládí projevoval zájem o literaturu a četl díla autorů jako Karel May či Jules Verne.

Po studiích bohémem

Po maturitě na gymnáziu začal vést bohémský život. Se svým bratrem Bohuslavem procestoval pěšky Slovensko, Halič a Maďarsko, z nichž čerpal inspiraci pro své povídky z cest. Tyto povídky byly publikovány v Národních listech.

Hašek a politika

Hašek se také zapojil do politického dění své doby. Stal se redaktorem anarchistického časopisu Komuna, za což byl krátce vězněn. Roku 1911 založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona, která parodovala tehdejší politický život a často se scházela v hospodě U zlatého litru.

Spolupráce Haška s Ladou

Jedním z klíčových momentů v životě Jaroslava Haška bylo jeho společné období s kreslířem Josefem Ladou. Právě Ladovy ilustrace později provázely "Dobrého vojáka Švejka" a staly se nedílnou součástí literárního díla. Spolupráce mezi Haškem a Ladou byla velmi plodná.

Knižní román

Samotný "Dobrý voják Švejk" je románem, který zachycuje absurditu a nelogičnost války, konkrétně první světové války. Hlavním hrdinou je Josef Švejk, prostý voják, který se svým nekonvenčním chováním a chytrými hláškami často dostává do nejrůznějších situací. Jeho postava je však i symbolickým ztělesněním lidského odporu vůči nelidským podmínkám války.

Oblíbenost Švejka

Román se stal trvalým dílem literárního kánonu a je dodnes často čten a studován. Jeho humor, sarkasmus a kritika války a byrokracie oslovuje čtenáře po celém světě. Je také jedním z nejčastěji překládaných českých literárních děl.

Nedokončené dílo

Bohužel, Jaroslav Hašek své dílo nedokončil. Díky své nemoci a velké obezitě ke konci života již nemohl psát, tak alespoň diktoval kapitoly. Zemřel 3. ledna 1923 v Lipnici nad Sázavou na ochrnutí srdce. Přestože jeho život byl plný peripetií a kontroverzí, jeho literární odkaz žije dál a kniha "Dobrý voják Švejk" zůstává jedním z nejvýznamnějších děl české literatury.

Patříte-li mezi milovníky českého Švejka, otestujte své znalosti v našem kvízu.

Kvíz: Superarbitrován pro blbost. Jak dobře znáte Švejka? Zkuste dát plný počet bodů

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: csfd.cz, dvojka.rozhlas.cz, cs.wikipedia.org