Když se ohlédneme zpět do doby socialismu, vzpomínky na dětství jsou pro mnohé z nás plné kontrastů. Ti, kdo prožili své rané roky v období socialismu, často se smějí, že kvíz z té doby by zvládli levou zadní. Mladší ročníky však mohou být zaskočené tím, jak velké rozdíly jsou mezi jejich dětstvím a tím, které zažili jejich rodiče či prarodiče.
Rozdíly panovaly již v porodnicích
Jedním z výrazných rozdílů byl proces porodu. Za socialismu bylo běžné, že tatínkové nemohli být přítomni u porodu. Mnohdy své děti viděli poprvé z oken porodnic. Socialistické porodnictví preferovalo oddělení matek od novorozenců, což bylo nejen pro matky, ale především pro novorozeňata velmi stresující. Následovaly striktní pravidla ohledně kojení. Děti byly krmeny pravidelně každé tři hodiny, přičemž kojení trvalo zhruba 30 minut. Miminka byla zabalena do zavinovaček a když hladově plakala, byla rozvážena k matkám na pokoje. Dnešní „bonding“ miminek ihned po porodu a „baby friendly“ porodnice se tenkrát prostě nenosily.
Mateřská půl roku
Dalším významným rozdílem byla role matek. Socialistická společnost kladla velký důraz na co nejrychlejší návrat matek do pracovního procesu. Děti byly brzy umístěny do jeslí, a to již od půl roku věku. Kvůli svému nízkému věku si ani nedokázaly hrát nebo komunikovat se svými vrstevníky. Dnes jsou matky na mateřské dovolené šest měsíců, poté nastupují na rodičovskou, která může trvat až do 4 let věku jejich dětí. Značný rozdíl ve srovnání s dobou socialismu, viďte?
Jesle v té době byly provozovány kvalifikovanými dětskými sestrami a brali sem již malé kojence a batolata. Výhodu měli rodiče, kteří měli hlídací babičky a dědečky, pak nemuseli jeslí využívat.
Do školky od 3 let, do školy od 6 let
Školka a základní škola byly silně poznamenány komunistickou propagandou. Komunistická hesla a motta byla součástí výchovy, a školy byly místem, kde se učily věci v souladu s totalitním režimem. Místo Ježíška jim například dárky o Vánocích přinášel Děda Mráz, což dětem vštěpovaly soudružky učitelky již ve školkách. Výuka dětí podléhala přísné režimové cenzuře. Na základkách byla ruština povinným předmětem a mnohdy jediným cizím jazykem. Nástěnky byly plné oslavných politicky orientovaných hesel a učebnice byly distribuovány ve školách s důrazem na socialistickou ideologii.
Vzpomínky na dětství za socialismu jsou tedy plné kontrastů ve srovnání s dnešní dobou. Dnešní děti tráví méně času venku a mají více volnosti ve výběru svého vzdělávání. Ačkoliv se vývoj společnosti ubírá stále novými směry, vzpomínky na dětství za socialismu zůstávají nezapomenutelnou součástí života těch, kteří tuto éru prožili.
Ať už jste v socialismu vyrůstali, nebo ne, zkuste náš kvíz. Možná objevíte něco, na co jste zapomněli nebo co jste nevěděli.
Retro kvíz: Dětství za socialismu. Vzpomenete si, co nosili Pionýři či dívky na „tělák“?
Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!
Zdroje: styl.instory.cz, supermamy.maminka.cz, prozeny.blesk.cz