Každá éra měla své osobnosti, které se staly ikonami a významně ovlivnily kulturu a umění. Od první republiky přes válečné období až po moderní éru vytvářeli čeští herci a herečky nezapomenutelné výkony jak na divadelních prknech, tak na filmovém plátně. Představujeme jen výčet nezapomenutelných českých herců a hereček, kteří již odešli do hereckého nebe, ale jejich památka žije díky filmovým rolím v srdcích mnoha fanoušků.

Doba první republiky a válečná éra

Zdroj: Youtube

Herci jako Jan Werich, Jaroslav Marvan nebo nezapomenutelný Vlasta Burian, herečky typu Nataša Gollová nebo Lída Baarová jsou jména, která rezonují v srdcích mnoha diváků. Tato generace přinesla jedinečné talenty. Jejich příběhy jsou často stejně fascinující jako role, které ztvárňovali.

Jan Werich (1905–1980)

Český filmový a divadelní herec, dramatik a filmový scénárista. Byl jednou z klíčových osobností avantgardního Osvobozeného divadla a získal titul národní umělec. Jeho spolupráce s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem přinesla divadelní avantgardě nový impuls.

Nataša Gollová (1912–1988)

Nataša Gollová, vlastním jménem Nataša Helena Štěpánka Hodáčová, byla jednou z nejvýraznějších českých hereček 20. století. Svůj filmový debut zažila ve snímku "Příklady táhnou" režírovaném Miroslavem Cikánem. Proslavila se především komediálním talentem a rolemi temperamentních dívek ve filmech jako "Eva tropí hlouposti," "Kristián" nebo "Hotel Modrá Hvězda." Jejím nejčastějším filmovým partnerem byl legendární Oldřich Nový.

Vlasta Burian (1891–1962)

Vlasta Burian byl multitalentovaný umělec a ikona českého filmu a divadla. Byl divadelním hercem, režisérem, zpěvákem, ředitelem divadel, sportovcem, podnikatelem, filmovým hercem a spisovatelem. Díky své nespoutané živelnosti a improvizačnímu talentu se stal jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky. Jeho humor a charisma jej přivedly na vrchol českého umění.

Ladislav Pešek (1906–1986)

Ladislav Pešek, známý také jako Ladislav Pech, byl herec s mimořádným talentem jak na divadelních prknech, tak ve filmovém světě. Jeho specialitou byly komediální role, a to zejména v legendárních studentských filmech, kde exceloval jako rošťák Čuřil nebo Kulík.

Jaroslav Marvan (1901–1974)

Jaroslav Marvan byl dalším významným hercem v českém uměleckém světě. Začínal jako hostující herec v Divadle Vlasty Buriana a později se stal profesionálním hercem. Hrál v různých divadle včetně Městského divadla pražského a Národního divadla. S účinkováním ve 212 filmech a 40 televizních inscenacích se stal jedním z nejobsazovanějších českých herců.

Druhá herecká dekáda z doby socialismu

Doba komunismu přinesla slávu mnohým hercům, díky kterým máme své oblíbené filmy nebo seriály. Přestože je tato doba obecně zavrhována, musíme připustit, že kdykoliv dávají pohádky nebo filmy z tehdejší doby, s oblibou si je pouštíme. Už jen kvůli tehdejším hercům.

Vladimír Menšík (1929–1988)

Menšík byl výjimečným hercem, který se proslavil nejen komediálními rolemi, ale také dramatickými a tragickými postavami. Jeho role v konferování silvestrovských estrád jsou dodnes nepřekonatelné.

Jiřina Jirásková (1931–2013)

Jiřina Jirásková byla významnou českou herečkou a ředitelkou Divadla na Vinohradech. Její filmová kariéra zahrnuje nespočet významných rolí. Nemůžeme zapomenout na legendární řídící Václavku Hubičkovou z trilogie Slunce, seno... nebo Moutelíkovou z filmu Bota jménem Melichar.

Dále to jsou herci jako Radoslav Brzobohatý, Květa Fialová, Josef Kemr, Jiří Sovák, Rudolf Hrušínský nebo Valerie Kaplanová. Výčtem herců a hereček, kteří nesou světlo českého divadelního a filmového umění a jejichž dílo zůstává živé a inspirující pro další generace, bychom mohli směle pokračovat. Zjistěte, kolik toho víte o ikonách, jako byli Werich, Burian, Fialová nebo Šafránková. Připravte se na výzvu střední obtížnosti a ukažte, jak dobře znáte hvězdy českého filmu a divadla.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout kvíz
warning_fill
Kvíz mohou vyplnit jen přihlášení uživatelé.

Kvíz: Slavní čeští herci a herečky. Co všechno o nich víš?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: refresher.cz, czechtheworld.com, magazin.osobnosti.cz