Tajemné a nevyjasněné okolnosti smrti slavných osobností v historii jsou jako záhadné stíny, které se tajemně táhnou přes stránky dějin. Od dob antiky po nedávnou minulost se řada významných jedinců setkala se svým koncem v atmosféře tajemství a spekulací.
Záhadná smrt Hitlera
Příkladem záhadné smrti je i pád Třetí říše a údajná smrt jejího vůdce Adolfa Hitlera. Konec dubna roku 1945 byl zahalen rouškou nejistoty, ačkoliv oficiální verze hovoří o sebevraždě. Sovětská rozvědka se snažila rozluštit tuto záhadu, avšak i přesto zůstává nejasné, zda tělo nalezené v berlínském bunkru skutečně patřilo Hitlerovi. Spekulace o možném dvojníkovi a podivných okolnostech nalezení těla dodnes nedají mnohým spát. Pravdou ale je, že francouzští patologové zkoumali Hitlerovy zbytky zubů a podle nich je zcela jasné, že zemřel v bunkru na sklonku války.
Edward Kelly na křídlech smrti
Další záhadnou postavou je anglický dobrodruh c, který působil na dvoře císaře Rudolfa II. v Praze. Jeho smrt je opředena mnoha legendami a nejasnostmi. Po údajném zabití vysokého úředníka se pokusil o útěk, ale byl dopaden a uvězněn. Přestože se několikrát pokusil o útěk, vězení opustil až na křídle smrti, buď v důsledku zranění při útěku, nebo podle některých zpráv sebevraždou. Dodnes nikdo netuší, kde je jeho hrob.
Tragédie v senátu starověkého Říma
A co říci o tragickém konci Julia Caesara, který se stal obětí spiknutí v senátu. Jeho smrt zůstává jedním z největších tajemství starověkého Říma. Přestože byl zasažen mnoha bodnými ranami, pouze jedna z nich byla smrtelná. Spekulace o tom, zda si byl vědom nebezpečí, jsou stále předmětem debaty.
Geniální mozek a tajemný konec
Ve městě Princeton v New Jersey ukončil 18. dubna 1955 svou pozemskou pouť záhadným způsobem jeden z největších géniů v historii lidského poznání – Albert Einstein. Kremace Einsteinova těla se odehrála ještě týž den v Trentonu, ve městě, které sousedí s Princetonem. Jeho poslední přání bylo, aby byl jeho popel rozptýlen na utajeném místě, což dodalo jeho odchodu tajemnou auru, odpovídající geniálnímu způsobu, jakým vnímal svět.
Tajemství geniality?
Přestože Einstein opustil tento svět, jedna část jeho existence zůstala pozemskému světu ještě dlouho po jeho smrti. A to mozek. Patolog Dr. Thomas S. Harvey, který vykonal pitvu Einsteinova těla, vědcův mozek ukradl, později se stal předmětem zájmu mnoha badatelů a vědců.
Záhadný mozek Alberta Einsteina
Původně se zdálo, že mozek neukrývá žádná tajemství, neboť Harvey neshledal nic neobvyklého. Nicméně v roce 1999 tým vědců z McMasterovy Univerzity odkryl dosud skryté tajemství. Ukázalo se, že jedna část Einsteinova mozku chybí, což vedlo k zajímavému objevu – temenní lalok Einsteinova mozku byl o 15 % větší, než je obvyklé.
Tajemství smrti Marylin Monroe
V jednom horkém srpnovém dni roku 1962 se světová scéna na chvíli zastavila. Známá platinová blondýnka s naivním pohledem, Marylin Monroe, opustila tento svět. Bylo to nešťastnou náhodou, či se v tomto příběhu skrývalo něco více? Oficiální verze událostí hovořila o sebevraždě. Ale co když se za zdánlivě jasnou verzí tají temná pravda? Řada konspiračních teorií, které se okolo Marylin vznášejí, odhaluje spletité nitky vztahů a politických intrik, které by mohly odhalit mnohem složitější pozadí její smrti.
Marylin nebyla jen ikonou filmového plátna, byla i ženou spojenou s mocnými muži své doby, včetně samotného prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho a jeho bratra Roberta. Tyto vazby ji stavěly do pozice, která mohla ohrozit nejen reputaci politiků, ale i samotné státní zájmy.
Nebezpečená žena
FBI si o Marylin vedla spis, kde byla označena za rizikovou a nebezpečnou. A zveřejněné části zprávy FBI v roce 2007, které ukazují, že Robert Kennedy sliboval Marylin, že se rozvede a vezme si ji, ale její náhlá smrt tyto plány zmařila, rozpoutaly vlnu spekulací.
Nejasná skutečnost
Je možné, že se Marylin stala persona non grata, než aby se stala obětí vlastních démonů? Tajemství Marylininy smrti zůstává jednou z největších záhad naší doby.
Záhadné smrti slavných osobností nás stále fascinují a připomínají nám, že i ti nejmocnější a nejvýznamnější lidé nejsou imunní vůči nečekaným zvratům osudu. Historie může být plná bílých míst a nevyjasněných otazníků. Učí nás vážit si každé chvíle a uvědomovat si křehkost lidské existence.
Pojďte si s námi otestovat, zda znáte nejzáhadnější úmrtí slavných osobností!
Kvíz: Jak zemřel Hitler, Einstein či Julius Caesar? Ukažte své poznatky z historie
Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!
Zdroje: 21stoleti.cz, stoplusjednicka.cz, irozhlas.cz, dotyk.cz, idnes.cz, medium.seznam.cz