Ve stínu minulého režimu vzkvétala touha po módních lahůdkách, která ženy v Československu neopouštěla ani přes trpký nedostatek kvalitních materiálů. Zatímco se západní svět koupal v luxusu a hojném výběru, dáma žijící u nás musela obratně manévrovat mezi nitěmi, knoflíky a šicím strojem, aby si vytvořila alespoň náznak elegance a stylu. Symboly luxusu jako Tuzex se staly útočištěm, kde se daly ulovit vzácné poklady ze západního světa.

Zdroj: Youtube

Elegance ve válečných časech

Ještě za válečných časů se československé dámy nevzdávaly své elegance, i když měly k dispozici jen pár kousků oblečení. Francouzské dámy a americké módní excentričky neměly vůbec navrch. Ačkoliv se móda v prvních letech po válce inspirovala new lookem, tehdejší propaganda brzy ovládla svět oděvního průmyslu a móda byla vnímána spíše jako zbytečný luxus.

Masová konfekce

Zářnou éru prvorepublikových krejčovských salonů a módních domů ukončilo v roce 1948 znárodnění. Společnost se obrátila k masové konfekční výrobě, přestože kvalita materiálů a střihů značně pokulhávala. Ženy byly nuceny spoléhat na vlastní šikovné ruce a časopisy jako Burda či Praktická žena se staly nezbytnými průvodci v kreaci vlastního oděvního stylu.

Revoluce a experimentování

Šedesátá léta přinesla západní trendy, ale i nové experimenty s materiály a tvary oděvů. Hippies a minisukně se staly symbolem revoluce proti šedi uniformity. Texasky a Burda hrály klíčovou roli v boji proti nudě a uniformitě, zatímco nové syntetické materiály symbolizovaly pokrok.

Honba za módními kousky

V sedmdesátých a osmdesátých letech se móda nezadržitelně vyvíjela. Pletené sukně, divoké vzory a neónové barvy ovládly ulice, zatímco v obchodních domech jako Bílá labuť či Prior se konaly honby za posledními módními kousky. Aby ženy získaly vytoužené luxusní zboží, neváhaly riskovat ani nákupy na černém trhu.

Móda jako projev sebevyjádření

Přes všechny nesnáze a omezení však československé ženy nikdy neztratily svůj vkus a touhu po kráse. Módní oblékání se stalo nejen způsobem sebevyjádření, ale i formou tichého odporu vůči jednotvárnosti předrevoluční uniformity. Ať už to byly montérky, minisukně nebo papírové šaty Papitex, každý kousek oblečení byl vzkvétající květinou v zahradě tehdejšího režimu.

Éra yuppiků a popová kultura

Rok 1980 přinesl do módního světa éru yuppiků (yuppie = mladý městský odborník, young urban professional), kteří žili pod heslem "Work hard, play hard" - Rychle vydělat, rychle utratit. Jejich zásadou se stalo "Dressed for Success" neboli "Oblečen pro úspěch". Dominantním stylem se staly dvouřadové obleky od Armaniho či Hugo Bosse s mohutnými rameny a vycpávkami, doplněné krátkými úzkými sukněmi a saky, opět s vycpávkami, či kalhotovými kostýmy. Důraz byl kladen na manažerský styl a móda se stala projevem společenského statusu.

Madonna a rozvoj značkového oblečení

V té době vstoupila na scénu Madonna, která se stala fenoménem světové popkultury. Zároveň se začal rozvíjet trend značkového oblečení a breakdance. Tenisky, volné kalhoty a baseballové čepice se staly nedílnou součástí módního vyjádření. V roce 1984 začala éra Johna Galliana, který se později stal šéfdesignérem domu Christian Dior. Gianni Versace vytvořil kult topmodelek, které zastiňovaly svou slávou i hollywoodské hvězdy.

Posun v 90. letech

Rok 1990 znamenal další posun v módním světě. Madonna opět šokovala svým koženým korzetem od Gaultiera, zatímco Tom Ford vstoupil do domu Gucci a spolu s Pradou se stali nejžádanějšími značkami 90. let.

Symboly elegance 90. let byly Lary Croftová z počítačové hry Tomb Raider a princezna Diana, jejíž tragická smrt v roce 1997 otřásla celým světem. Jean Paul Gaultier se stal prvním couturiérem, který začal prodávat své doplňky přes internet v roce 1998. Rok 1999 pak zaznamenal módní vlnu růžové barvy, která se stala módním hitem po období černé a šedé.

A co vy, vzpomínáte si ještě na retro kousky, které jste nosili vy? Pojďte si s námi vyzkoušet, jak dobře si pamatujete, co se nosilo!

Retro kvíz: Pamatujete si, co se tenkrát nosilo?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: medium.seznam.cz, idnes.cz, idnes.cz