Jaro v České republice je obdobím, kdy se příroda probouzí ze zimního spánku a otevírá okno do bohatství místní flóry. Česká květena je dynamická a pestrá. Neustále se vyvíjejí díky přirozeným migracím rostlin, ale také díky člověku, který přináší nové druhy.

Zdroj: Youtube

Velký počet druhů rostlin

Na počátku 21. století bylo na území ČR zaznamenáno více než 3700 druhů rostlin, z nichž 2,5 tisíce jsou považovány za původní. Mezi těmito poklady se nachází i 48 endemických druhů a 609 kříženců.

Ochrana přírody je na každém z nás

Ochrana přírody se stala záležitostí všech, nikoli pouze institucí a ochranářských organizací. Cílem je ochránit zejména ty nejcennější původní druhy. To je zásadní krok k zachování biodiverzity pro budoucí generace.

První kvetoucí stromy a byliny

S příchodem jara se příroda probouzí a začíná rozkvétat. První stromy, které oznamují příchod jara, jsou líska obecná, tis červený, vrba jíva, topol černý a olše lepkavá. Mezi jarní byliny patří devětsil lékařský, prvosenka jarní a podběl obecný. S prvními květy přichází i pylové období, které může být náročné zejména pro alergiky.

Začátek jara

Jarní rovnodennost, tradičně spojovaná s 21. březnem, byla v důsledku přestupných roků přesunuta na 20. březen. Tak tomu zůstane až do roku 2047. Až v roce 2048 dojde k dalšímu posunu, tentokrát na 19. březen.

Rostliny jako symboly jara

Symboly jara, jako jsou sněženky, bledule či čemeřice, začínají kvést již v předjaří a přinášejí s sebou radost a naději na nový začátek. Jaro v Česku není pouze o rozkvétající přírodě, ale také o vědomí, že každý z nás má zodpovědnost za ochranu této krásy. Jaro je časem naděje a obnovy.

Prostřednictvím dnešního kvízu vám přinášíme kousek jara již nyní. Vyzkoušejte si, jak dobře se vyznáte v květeně. A pozor, ne všechny rostliny a stromy jsou typicky české.

Jarní kvíz: Příroda se probouzí. Poznáš naši flóru v květu?

Díky za to, že jste si vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že jste se něco nového dozvěděl a bavilo vás to. Nezapomeňte se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: cs.wikipedia.org, atlasrostlin.cz, rostliny.naturfoto.cz