Možná jste tenkrát měli doma pouze jeden mixér a ledničku. Nebo v pozdějších letech vaši rodiče nebo už i vy samotní naspořili na „tatramatku“, která vám „řádila“ v koupelně. Ať už tak či onak, rádi bychom vás vzpomínkami přenesli do doby vašeho dětství nebo mládí.

Zdroj: Youtube

Nový spotřebič jako pomocník

Ve 20. století byly elektrospotřebiče na vzestupu a novinky se objevovaly jako houby po dešti. V tehdejším socialistickém Československu fungovaly značky jako Romo Fulnek, Elektro-Praga Hlinsko, slovenský Calex nebo Tatramat. Dnes se podíváme na několik zajímavých historických spotřebičů, které jsou nám možná dnes už méně známé, ale zanechaly významnou stopu ve své době.

Legendární tatramatka

Pračky Tatramat byly vyráběny v Československu v Popradu začátkem 50. let. Přibližně začátkem 70. let se začaly vyrábět maloobjemové automatické pračky. Značka Tatramat byla synonymem pro spolehlivost a výkonnost. Tatramatka byla velkým pomocníkem a brzy se stala hitem.

Kuchyňský robot od Zbrojovky Brno

Dalšími hráči na poli kuchyňských spotřebičů byla firma Zbrojovka Brno. Jejich kuchyňský robot byl známý pro svou výkonnost a trvanlivost. Své majitelky osvobodil od ručního mixování a hnětení těsta po druhé světové válce, a to už od 40. let 20. století. Nicméně jeho cena byla kolem 8000 Kčs, tak si jej jen tak někdo nemohl dovolit.

Remosky a její využití v domácnosti

Remoska neboli malá přenosná trouba byla multifunkčním spotřebičem, který dokázal grilovat, smažit, vařit a péct. Její kompaktní design a jednoduchá obsluha z ní udělaly oblíbený doplněk nejprve na chatách, později si ji hospodyňky oblíbily i v domácnostech. Byla ideální pro přípravu celé škály pokrmů. Dodnes má stále své místo v srdcích mnoha lidí.

Návrhy a výrobky od Stanislava Lachmana

Stanislav Lachman byl český designér, který stál za několika inovativními spotřebiči, které změnily způsob, jakým se v minulosti pracovalo v kuchyni. Jeho nápady a výrobky přinášely do domácností moderní pohodlí a efektivitu. Ať už šlo o kuchyňský mixér, elektrický vysoušeč vlasů neboli fén či žehličku značky ETA s kosodélníkovou žehlicí plochou a možností odkládání žehličky na bok.

Dva typy pomocníků v domácnosti

V domácnostech existují dva typy pomocníků. První jsou členové rodiny, a druzí ti, co jsou poháněni elektřinou. Tato dělba trvá už desítky let snad v každé rodině. Nicméně je pravdou, že elektrická zařízení pro domácnost prošla výrazným vývojem. Dnes už nám historické spotřebiče připomínají, jakým způsobem se domácnosti a každodenní život měnily v průběhu 20. století.

Vyzkoušejte si kvíz a zjistěte, jestli ještě poznáte a dobře znáte staré spotřebiče, které nás takovou dobu provázely.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout kvíz
warning_fill
Kvíz mohou vyplnit jen přihlášení uživatelé.

Kvíz: Přehlédnuté skvosty: staré spotřebiče 20. století. Poznáte je?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: aktualne.cz, instory.cz, nasregion.cz