Málokteré hlavní město na světě je tak úzce spjato s historií svého národa a státu jako Praha. Když se podíváme zpět do minulosti, naleznete zde mnoho událostí, které zásadním způsobem ovlivnily nejen město, ale i celou Českou republiku.

Zdroj: Youtube

19. století přineslo průmyslový rozvoj města

V druhé polovině 19. století začal průmyslový rozvoj měnit strukturu pražské aglomerace. Přibývající obyvatelé potřebovali více místa, a tak byly městské hradby v průběhu let zbourány, což urychlilo proces integrace. K městu pražskému byly připojeny oblasti jako v roce 1883 Vyšehrad , o rok později Holešovice-Bubny či v roce 1901 Libeň.

Přelom 19. a 20. století

V období pozdního romantismu a secese, které trvalo od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století, se Praha stala centrem umění a kultury. Město bylo obohaceno o spoustu náměstí, sadů, ulic a budov, které jsou dodnes považovány za architektonické skvosty. Mezi památky této doby patří Národní divadlo, Národní muzeum, Rudolfinum, Mikulášská třída (dnes Pařížská ulice) nebo i Velký městský park (dnešní Vrchlického sady před budovou Hlavního nádraží). Jde o objekty a místa, které stále lákají turisty z celého světa.

Historický okamžik nadešel 28. října 1918, kdy se Praha stala hlavním městem nového Československého státu. Sídlil zde prezident, parlament i vláda, Praha se tak stala epicentrem země.

Pražské městské části

Žižkov, často nazývaný "pražský Montmartre", vznikl v roce 1875 pod názvem Královské Vinohrady I, ale o rok později byl přejmenován na Žižkov. Svébytná čtvrť byla domovem mnoha významných osobností včetně spisovatelů Jaroslava Haška a Franty Sauera, básníka Jaroslava Seiferta nebo malířky Toyen.

Strašnice, na rozdíl od dnešní doby, měly v roce 1910 pouze desetinu obyvatel, jejich dynamický rozvoj začal až v roce 1922, kdy byly připojeny k hlavnímu městu. Dnešní čtvrť Strašnice je známá svými moderními sídlišti a bytovými koloniemi, které se skloubily s historickými statky a unikátními vilami.

Vršovice, patřící k nejstarším částem Prahy, mají rovněž svůj vlastní charakter. Vyznačují se absencí prvorepublikové zástavby, což je odlišuje od jiných pražských čtvrtí. Zde najdete secesní činžáky, které téměř přímo navazují na budovy z dob socialismu na východě města. Sportovní park Eden, který byl vybudován po vzniku Velké Prahy, měl původně sloužit jako pražská verze vídeňského Prátru. Měl zahrnovat horskou dráhu, lagunu s lodičkami, taneční sály a restaurace. Bohužel, v průběhu 30. let, během hospodářské krize, upadl. Avšak na jeho místě vznikl v 50. letech stadion, který se stal domovem fotbalového klubu Slavia.

Před 100 lety byla Praha městem plným změn a nadějí. Je fascinující vidět, jak se metropole vyvíjela a jakým způsobem ovlivnila celou historii České republiky. Dnes se Praha stala jedním z nejžádanějších turistických cílů v Evropě a stále si zachovává jedinečnou historickou a kulturní hodnotu.

A jak dobře Prahu znáte vy? Ať už jste rodáci či nikoliv, otestovat se můžete v našem kvízu.

Kvíz: Známá místa v Praze na sto let starých pohlednicích. Poznáváte je?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: idnes.cz, zpravy.aktualne.cz, starapraha.cz