Někteří lidé nedají na astrologii dopustit a hltavě čtou znamení zvěrokruhu. Jiní jsou spíše skeptičtí a na povahu lidí podle znamení moc nedají. Ať už hledáme ve hvězdách cokoliv, vždy se můžeme spolehnout na to, že alespoň v oblačném dni nám vesmírní giganti ukážou správnou cestu – alespoň tu na obloze.

Zdroj: Youtube

Hvězdy jako navigace

Hvězdy a souhvězdí zvěrokruhu byly v minulosti klíčovým navigačním nástrojem. Dříve než moderní technologie jako GPS, kompasy nebo satelitní mapy bylo orientování pomocí hvězd jedinou možností pro námořníky a cestovatele. Hvězdáři a lodní navigátoři věděli, že nemohou vidět Malý vůz, pokud na obloze nenajdou Polárku, což je hvězda ukazující na severní pól. To jim umožňovalo určit směr a polohu na moři nebo v neznámém terénu.

Nejsnáze rozpoznatelný Malý vůz

Nejvýraznějším souhvězdím zvěrokruhu, které je stále snadno rozpoznatelné, je Malý vůz. Vypadá jako důlní vozík s extra dlouhým ocasem. Jeho součástí je právě ona nejjasnější hvězda Polárka neboli Severka, která září na konci ocasu, respektive oje. Slouží jako spolehlivý bod pro určení severního pólu.

Velký vůz není jednotné souhvězdí

Dalším význačným souhvězdím je Velká medvědice, často mylně označovaná jako Velký vůz. Ve skutečnosti je to jen část souhvězdí, tvořená sedmi nejjasnějšími hvězdami. Je to jedno z nejznámějších a nejdůležitějších souhvězdí na severní polokouli, protože je snadno rozpoznatelné. I když se označuje jako Velký vůz, je to pouze jedna část Velké medvědice, která má tvar pixelového zvířátka se špičatým čumákem. Velký vůz vypadá jako zvětšenina Malého vozu, ale liší se ohnutím ocasu (oje) směrem dolů, velikostí a polohou nejjasnějších hvězd. Jednou z nejsvítivějších hvězd v tomto souhvězdí je Alioth, která se nachází v "ocasu Velkého vozu".

Dávno zapomenutá navigace

Bohužel, v dnešní době je znalost souhvězdí a navigace pomocí hvězd takřka mrtvá. Světelný smog z městských oblastí znemožňuje vidět hvězdy a moderní technologie, jako jsou GPS a satelitní systémy, nahradily potřebu se spoléhat na hvězdy. Navigace pomocí hvězd je dnes spíše výstředností než nutností.

Přesto je fascinace hvězdami a souhvězdími stále živá, a můžeme se pokoušet zachovat tuto starou tradici. Při pohledu na noční oblohu si můžeme představit, jak se naše předkové museli spoléhat na zářící tělesa, aby našli svou cestu domů. Astrologie a zvěrokruh mohou zůstat zdrojem inspirace pro ty, kteří hledají spojení mezi hvězdami a osudy lidí. I když moderní technologie nám umožňují být většinu času nezávislými na hvězdách, můžeme se stále kochat krásou a tajemstvím noční oblohy.

A jak byste se zvládli orientovat pomocí oblohy Vy? Vyzkoušejte si náš kvíz a přijďte obloze a hvězdám na kloub.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout kvíz
warning_fill
Kvíz mohou vyplnit jen přihlášení uživatelé.

Kvíz: Poznáte souhvězdí zvěrokruhu na noční obloze? Pomůže podoba se zvířaty

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje:
Astrologický kvíz: Poznáš souhvězdí znamení zvěrokruhu? | REFRESHER.cz
Jak se dostala souhvězdí zvěrokruhu na noční oblohu? Za tajuplnými názvy najdete prastaré legendy – Srovname.cz
Jak poznat souhvězdí na noční obloze? - Jsme.cz