Dnes si připomeneme jednoho z nejroztomilejších a nejoblíbenějších herců českého filmového průmyslu, Tomáše Holého, a jeho nezapomenutelnou roli v rodinné televizní komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku. Kultovní komedie, natočená režisérkou Marií Poledňákovou v roce 1977, si získala srdce diváků díky svému pohodovému humoru, krásnému horskému prostředí a, samozřejmě, nezapomenutelnému Tomáši Holému.

Zdroj: Youtube

Dětská hvězda jménem Tomáš Holý

Tomáš Holý byl jedním z nejtalentovanějších a nejrozkošnějších herců své doby. Předtím, než tragicky zahynul, získal srdce mnoha diváků díky svým dětským rolím. Jeho talent byl nepopiratelný a zvládl dokonale zahrát roli malého Vaška. Ale jak se Tomáš Holý dostal k této úloze a kdo se za něj přimluvil?

Tomáš v roli Vaška

V roce 1977 se Tomáš Holý objevil ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku jako malý, neposedný Vašek. Jeho herecký talent a roztomilost byly zřejmé od první chvíle, co se objevil na plátně. Ale to, co možná nevíte, je to, že Tomáš Holý se do role Vaška dostal díky osobnímu doporučení. Již tehdy byl známým hercem, a tak se za něj přimluvil František Němec, jeho tehdejší kolega a přítel. Díky této přímluvě se Holý dostal do hlavní role, která se stala jednou z jeho nejvýraznějších a nejoblíbenějších.

Příběh dávné lásky jako z červené knihovny

Film Jak vytrhnout velrybě stoličku vypráví příběh náhodného setkání Anny a jejího neposedného syna Vaška s její dávnou láskou, náčelníkem horské služby a horolezcem Lubošem. Osmiletý Vašek, jehož tatínek zahynul pod lavinou na Annapurně, žije sám s mámou a neustále hledá nového tatínka. Jeho sen je mít psa a strávit zimu na horách. Anna mu splní alespoň druhé přání. Když si zařídí volno z divadla, odjedou do Krkonoš, kde pravé dobrodružství teprve začíná. Anna se náhodně setká s Lubošem a ten zjistí, že její syn Vašek je i jeho synem. Po celou dobu dovolené s Vaškem tráví veškerý volný čas.

Proč máme stále tento film rádi?

Romantická komedie je plná humorných situací, vtipných dialogů a dojemných momentů. Hlavní role ztvárnili Tomáš Holý, Jana Preissová, František Němec, Vlastimil Harapes a Jana Dítětová. Hudbu k filmu složil Václav Zahradník, který dodal filmu atmosféru a emotivní hloubku.

Testujte své znalosti

Jak vytrhnout velrybě stoličku se stala filmem, který zůstává v srdcích mnoha diváků dodnes. Tomáš Holý svou roli Vaška zahrál s takovým nadšením a nevinností, že jeho obraz zůstává nezapomenutelný. Kultovní komedie nám připomíná nejen jeho talent, ale také jeho příspěvek k českému filmovému dědictví.

Ať už jste fanoušky Tomáše Holého, komedie nebo jednoduše dobrého filmu, Jak vytrhnout velrybě stoličku je pro vás stále dostupným pokladem české kinematografie. Než si vychutnáte tento komediální film, otestujte své znalosti v našem kvízu.

Jak dobře znáte film Jak vytrhnout velrybě stoličku? Málokdo si vzpomene na všechno

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: dama.cz, sip.denik.cz, extra.cz