Pokud hledáte zimní ráj, kde můžete zažít skutečnou divočinu, polární den i noc a setkat se se symboly Laponska – soby, pak byste měli zvážit cestu do finského Laponska.

Symbol Laponska

Zdroj: Youtube

Laponsko je známé především díky sobům, kteří jsou jeho symboly. Sobí stáda se prohánějí volně po krajině. Nejsou jen nějakým kuriózním jevem; jsou nedílnou součástí života Laponců. Sob je v posledních letech v převážné většině domestikován, posledních pár divokých zvířat lze spatřit na jihu Norska v oblasti náhorní plošiny Hardangervidda. Sobí maso, které je velmi zdravé a bez tuku, je důležitou součástí místní kuchyně. Můžete si ho vychutnat v různých podobách a vždy zažijete opravdový kulinářský zážitek.

Poslední přírodní národ

Sámové jsou zřejmě posledním přírodním národem v Evropě, a jejich spojení s tamní krajinou je hluboké a nezničitelné. Pro Sámy je sníh způsobem života. Místní obyvatelé říkají, že sníh odráží světlo, takže venku není černo, ale tmavě modro. Krajinu nevnímají jako depresivní, naopak. V zimě zde nejsou komáři a dá se jezdit na běžkách. Nelze zapomenout na typickou finskou kratochvíli – saunování. Pro Sámy je zima nejen dobou klidu a odpočinku, ale také vrchol turistické sezony.

V obci Inari můžete objevit bohatou sámskou kulturu. Lze zde zakoupit ručně vyráběný textil, šperky, stříbro a výrobky ze dřeva, které nesou ducha této jedinečné kultury. Inari je nejen skvělou základnou pro výlety po severním Finsku, ale i fascinujícím místem, které stojí za prozkoumání.

Polární den a noc

Jedním z neuvěřitelných jevů, které můžete v Laponsku zažít, je polární den a noc. Polární den, kdy slunce nezapadne za obzor po dobu alespoň 24 hodin, je fascinujícím zážitkem. Zatímco většina Evropy se ponoří do tmy, zde zavládne bílá záře. Naopak polární noc přináší tmu, kdy slunce vůbec nevystoupá nad horizont. To vytváří jedinečnou atmosféru a možnost sledovat nádherné polární záře.

Vlci, rosomáci a medvědi

Finské Laponsko je také domovem mnoha divokých zvířat včetně vlků, rosomáků a hnědých medvědů. I když jsou tyto šelmy skryté v divočině, můžete sledovat jejich stopy v čerstvém sněhu. Území je rájem pro milovníky přírody a fotografování, protože se zde můžete setkat s některými z nejvzácnějších evropských zvířat.

Výlet za Santa Clausem

A co výlet za Santa Clausem? To je sen každého dítěte, ale i dospělí si mohou užít tuto magickou zkušenost. Ve finském Laponsku najdete Santovy domovy, kde můžete potkat i jeho pomocníky elfy, sledovat soby při jejich přípravě na vánoční cestu a dokonce se osobně setkat se Santa Clausem.

V zimě se Laponsko mění v pohádkovou krajinu, kde se snoubí divoká příroda, tradiční kultura a magie polárního světla. Prožijte zimu jako nikdy předtím a nechte se pohltit kouzlem Vánoc. Objevte tajemství nádherné zimní destinace v samém srdci Laponska i v našem kvízu.

Kvíz: Finské Laponsko v zimě – jak se zde žije?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: cs.wikipedia.org, stuplujednicka.cz, e15.cz