Ve světě české kinematografie se některé filmy stávají nejen kultovními díly, ale i součástí národního dědictví. Jedním takovým snímkem je bezesporu komedie "Marečku, podejte mi pero!" z roku 1976, za jejíž režií stál Oldřich Lipský. Film je výsledkem druhé, ale ničím ne méně úspěšné spolupráce režiséra s autorskou dvojicí Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, která již dříve společně vytvořila film "Jáchyme, hoď ho do stroje!".

Zdroj: Youtube

Zpátky do školy

Příběh filmu "Marečku, podejte mi pero!" je postaven na vtipném základu, kdy dospělí muži a ženy, ať už dělníci nebo úředníci, musejí znovu do školy, aby si zvýšili kvalifikaci. Tato situace vede k řadě komických momentů, které odrážejí, jak se dospělí snaží přizpůsobit školnímu prostředí, často s nečekaně dětskými reakcemi.

Mistr Kroupa čelí modernizaci

Ve středu děje stojí mistr Kroupa, postava ztvárněná Jiřím Sovákem, jehož spokojená kariéra v továrně na výrobu zemědělských strojů je ohrožena nadcházející modernizací, která vyžaduje vyšší kvalifikaci zaměstnanců. S odporem, ale nakonec s podporou kolegů, se Kroupa rozhodne nastoupit do školy, čímž začíná řada humorných i poněkud krizových momentů.

Srdce humoru a pestré zápletky

Zvláštní kouzlo filmu dodávají nejen hlavní postavy, ale i vedlejší charaktery, jako je výstupní kontrolor Viktor Hujer a jeho bratr Robert, spolužačka Eva Týfová, skladník Plha či řada profesorů a studentů, kteří každý svým způsobem přispívají k pestrosti a humoru příběhu.

Jak se rodila filmová magie

Film se natáčel v areálu podniku ROSS v Roudnici nad Labem a v Dušní ulici v Praze, což dodalo autentičnost jeho prostředí. Zajímavostí je, že roli žáka Matuly nakonec sehrál Tomáš Holý, který se stal jedním z nejlepších českých dětských herců, a to díky náhodě a talentu, který projevil během natáčení.

Nezapomenutelné hlášky a scény

"Marečku, podejte mi pero!" zaznamenal obrovský úspěch a dodnes patří mezi nejoblíbenější české filmy. Mnoho scén a hlášek z filmu se stalo legendárními a vstoupilo do kolektivní paměti české společnosti. Film tak překročil hranice obyčejné zábavy a stal se nezapomenutelnou součástí české kultury.

Kdo je kdo ve filmovém světě

Úspěch filmu "Marečku, podejte mi pero!" lze připsat mimo jiné i vynikajícím výkonům celého obsazení. Jiří Sovák ve své roli mistra Kroupy představuje archetyp českého "každého muže", který čelí nečekaným životním výzvám s humorem a odhodláním. Vedle něj se objevují další výrazné postavy, jako je dvojice bratrů Hujerů ztvárněná Václavem Lohniským či Iva Janžurová v roli Evy Týfové, které přinášejí do děje další rozměry a zápletky. Společně tvoří pestrý mozaikový obraz školní třídy, kde se prolínají různé osudy a charaktery, a tak film poskytuje nejen humor, ale i jistou míru sociálního komentáře.

Humor přesahující generace

Navíc, film získal svůj kultovní status nejen díky humoru a výkonům herců, ale také díky řadě památných hlášek a scén, které se staly součástí české popkultury. Vtipné situace, jako je nekonečná absence žáka Hliníka nebo Hujerovy švestky "z vlastní zahrádky", jsou dodnes citovány a připomínány. Tyto momenty dokazují, jak film dokázal s lehkostí a humorem reflektovat všední situace a zároveň poukázat na absurdity tehdejšího i současného života. "Marečku, podejte mi pero!" tak přesahuje generace a stává se stále relevantním a milovaným dílem, které má v srdcích diváků své pevné místo.

Pojďte si s námi zavzpomínat na legendární film a prověřit své znalosti v kvízu, který jsme pro vás přichystali.

Kvíz: Hujer, meteleskum bleskum! Jak dobře znáte film Marečku, podejte mi pero?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: cs.wikipedia.org, hlaskyzfilmu.cz, csfd.cz